Taliani žnú, čo zasiali vo februári. Po sicílskom derby Catania – Palermo dobili drogami zmagorení fanúšikovia v uliciach mesta šéfa catanskej polície Filippa Racitiho.
Falošné kluby
Útok na Racitiho bol vraždou. V jej pozadí bola drogová mafia, ktorá zneužila sfetovaných mladistvých. Melandriová i minister vnútra Giuliano Amato žiadali stop futbalu do odvolania. Kluby falošne zaslzili. Otrepane vzdychli: šou musí pokračovať. Jedno kolo naoko pietne trúchlili, ale zhnitá liga pokračovala v starom rytme bitiek a nenávisti.
V Taliansku je futbal synonymom stavu spoločnosti. Ak klesali návštevy v dôsledku korupčných škandálov, talianska ministerka kultúrneho dedičstva krajiny (existuje vo viacerých štátoch) Rossela Caffová to považovala za „stav ohrozenia“. Po terajších víkendových výtržnostiach už ide o skutočný stav ohrozenia bez úvodzoviek.
Dezorientovaní karabinieri
V piatok zastrelil taliansky policajt na parkovisku fanúšika Lazia Rím. Policajta obvinili z neúmyselného zabitia. O nič iné nemohlo ísť, lebo odrazená guľka trafila človeka stojaceho dvesto metrov ďaleko.
Karabinieri zasahujú bez premýšľania. Na druhej strane, čo človek našpekuluje, keď sa proti sebe vyrútia dve skupiny po krvi bažiacich bánd.
Vplyvy ideológií
Fanúšikovia Neapola nesmeli na zápas do Palerma. Lazio je v krajine najznámejší klub s neonacistickým fanúšikovským jadrom.
Takmer každý klub ovplyvňujú ideologickí alebo mafiánski vodcovia. Regginu napríklad ultraľavicoví.
Situácia je vážna celospoločensky, reakcia príznačná. Útoky sa obrátili proti polícii. Keď zavraždili Racitiho, s prepáčením, ani pes neštekol. Trestuhodné najmä od vplyvných klubov, ktoré majú priamy dosah na masy.
Hlavy v piesku
Kluby aj teraz strkajú hlavu do piesku. Za situáciu mimo štadióna nemôžeme, argumentujú demagogicky. Za korupciu však iste mohli.
Taliansko sa snaží zo situácie vybŕdnuť. Aj najsympatickejšie pokusy zostali doteraz na polceste.
Pomôže zrejme iba Melandriovej hrozba: Stop futbalu do odvolania.