Skutočné náklady na vojnu v Iraku a Afganistane predstavujú možno až 1 a pol bilióna dolárov. Teda dvakrát viac ako vyhlasuje administratíva prezidenta Georgea Busha.
Aspoň to tvrdia demokrati, ktorí mali svoju správu predstaviť včera v Kongrese. Ich výpočty zverejnil denník Washington Post v ten istý deň.
Demokrati kritizujú prezidenta pre neutešenú situáciu v Iraku a Afganistane už niekoľko rokov. Vo svojej najnovšej správe sa snažia odhadnúť skutočnú cenu, ktorú Američania za konflikt a vyslanie amerických vojakov do oboch krajín zaplatili.
Liečba veteránov, úroky a rast cien ropy
Demokrati v hospodárskom výbore Kongresu sú presvedčení, že Biely dom v oficiálnych výdavkoch (okolo 800 miliárd dolárov) nezapočítal skryté náklady ako vyššia cena ropy, cena za liečbu zranených veteránov a úrokové sadzby, keďže vláda si na vojnu musela požičať.
Ak je ich odhad správny, samotný Irak by tak priemernú americkú rodinu vyšiel na 20-tisíc dolárov. Celkovo teda na viac ako jeden bilión dolárov.
Do roku 2008 si pritom Biely dom na vojnové operácie vyžiadal 804 miliárd dolárov. Podľa správy sa však aj dvojnásobný odhad môže za najbližších desať rokov viac ako zdvojnásobiť.
Vojna by tak stála neuveriteľných 3,5 bilióna, čo je 46 300 dolárov na americkú domácnosť.
Prehnané odhady?
Finanční experti sa zhodujú, že pôsobenie v Iraku a Afganistane stojí iste viac než dnes Biely dom priznáva, no odhad demokratov je podľa nich prehnaný.
Je totiž veľmi ťažké odhadnúť, aký mala vojna dosah na celosvetové ceny ropy a určite to nebol jediný faktor pri ich zvyšovaní. Takisto je úplnou špekuláciou odhad, ako sa bude vyvíjať situácia na bojisku.
Jeden zo šéfov investičnej banky Goldman Sachs a poradca prezidentov Nixona, Forda a Cartera Robert Hormats pre Washington Post povedal, že súčasné vojny sa nedajú porovnať s minulými. Ich ekonomický dosah nie je taký výrazný, lebo tvoria iba dve percentá hrubého domáceho produktu Spojených štátov.
Na rozdiel od druhej svetovej vojny, ktorá by na dnešné doláre stála asi 4,9 bilióna dolárov, vojna v Perzskom zálive v roku 1991 však vyšla Američanov „iba“ na 80 miliárd.
Aj Hormats však tvrdí, že skutočná suma za vojnu bude oveľa vyššia ako tá oficiálna.
Republikáni: Je to len bluf
Republikáni vidia za najnovšou správou iba politickú hru. Sťažujú sa, že im do ich kalkulácie nedovolili nahliadnuť. Demokrati si za svojím odhadom stoja.
„Čo je podľa tejto správy jasné, že straty našej krajiny v počte obetí a vo finančných nákladoch sú tragicky neakceptovateľné,“ vyhlásil senátor Chuck Schumer.
Cena za vojnu bude oveľa vyššia ako tá oficiálna. Naše deti budú za ňu ešte dlho platiť.
Robert D. Hormats člen Národnej bezpečnostnej rady
Kliknite - obrázok zväčšíte.