Násilie a zabíjanie v Iraku, hlavne v Bagdade zrejme prechádza bodom zlomu a Iračanom by sa konečne mohlo uľaviť. Aspoň to tak ukazujú posledné čísla americkej armády aj irackej vlády.
Ako spojiť šiitov a sunnitov
Potvrdzujú to aj obyvatelia metropoly, ktorí sa začínajú vracať do svojich domovov a dokonca sa aj sobášiť. Analytici však upozorňujú, že postupný návrat do normálu sa môže zastaviť, ak zlepšenie v bezpečnostnej oblasti nebude sprevádzať politická reforma a urovnanie medzi šiitmi a sunnitmi.
Iracká vláda aj americká armáda hlásia, že počet teroristických útokov v Bagdade v porovnaní s najhoršími mesiacmi minulého roka klesol o 77 percent. V celom Iraku tiež v októbri zaznamenali najmenej raketových a granátových útokov za posledných 21 mesiacov. Pomaly, ale isto klesá aj počet civilných a vojenských obetí.
Iracká vláda naznačuje, že bezpečnostná operácia v Bagdade, ktorá sa začala pred deviatimi mesiacmi, by sa mohla skončiť. Američania vo februári do zúfalého Bagdadu, kde denne umierali pri teroristických útokoch desiatky ľudí, poslali ďalších 30tisíc vojakov a zakročili tvrdšie proti sunnitskému odboju a šiitským milíciám. Zdá sa, že kontroverzný plán začal zaberať. Američanom sa tiež podarilo dostať na svoju stranu časť Iračanov. Vytvorili občianske hliadky, ktorých členovia za tristo dolárov mesačne strážia dôležité body v hlavnom meste.
Úplne iný Bagdad
Zlepšenie situácie v Bagdade konštatujú aj jeho obyvatelia. Ľudia sa pomaly vracajú domov, ožívajú obchody aj trhoviská, už toľko nepočuť streľbu či výbuchy. Pomaly by mohli zmiznúť aj zátarasy a kontrolné stanovištia. Mesto však definitívne zmenilo svoju tvár - ubudlo zmiešaných štvrtí, teraz je už každému jasné, kde bývajú sunniti a kde šiiti. Práve sektárske čistky a fluktuácia z mesta (Bagdad opustil asi 7 miliónov obyvateľov) sa podľa niektorých názorov tiež podpísali pod znížením násilia.
Analytici sa zhodujú, že aj keď sa bezpečnostná situácia v Bagdade zlepšuje, málo sa urobilo v zmierovaní medzi šiitmi a sunnitmi. Stále chýbajú zákony podporujúce uzmierovanie. „Ak bude chýbať politická dohoda, to, čo pozorujeme dnes, nemôže dlho vydržať,“ povedal blízkovýchodný analytik Joost Hiltermann agentúre Reuters.