
William Shakespeare. FOTO - ARCHÍV
Pred niekoľkými dňami sa William Shakespeare dostal do večerných správ vďaka tomu, že v blízkosti jeho domu v Straforde archeológovia našli dvadsaťštyri úlomkov päťsto rokov starých fajok so stopami kokaínu. Z tohto nálezu sa dalo vyvodiť, že tak ako mnoho slávnych diel aj jeho hry a sonety pravdepodobne vznikli v stave chemicky podmienenej eufórie. Dosť veľkým prekvapením bol aj samotný fakt, že kokaín bol v Anglicku rozšírený už za Shakespearových čias.
O niekoľko dní neskôr sa svetové agentúry Shakespearovi venujú znovu: minulý týždeň sa vo Frankfurte konala prezentácia knihy nemeckej anglistky Hildegard Hammerschmidtovej-Hummelovej Skrytá existencia Williama Shakespeara - básnika a rebela v katolíckom undergrounde.
Podľa tejto autorky bol Shakespeare príslušníkom tajnej katolíckej organizácie, ktorá v šestnástom a sedemnástom storočí podporovala tajné misie katolíckych kňazov v Anglicku. Shakespeare pôsobil podľa nej v službách v Anglicku zakázanej katolíckej cirkvi. Toto zistenie vychádza z doteraz neznámych obrazových a textových dokumentov. Keďže v Anglicku boli katolícke školy zatvorené, Shakespeare študoval v exilovom katolíckom kolégiu vo Flámsku - potvrdzuje to zápis v zozname študentov.
O tom, čo Shakespeare robil v rokoch 1585 až 1592, doteraz neexistovali nijaké overené informácie. V dokumentoch jedného anglického kolégia v Ríme sa našli záznamy najmenej o troch cestách Williama Shakespeara do Ríma za toto obdobie.
Autorka knihy Hammerschmidtová-Hummelová tvrdí, že nové poznatky o Shakespearovej náboženskej príslušnosti a jeho zakázaných aktivitách by mali viesť k novej interpretácii niektorých častí jeho diela a hlavne jeho života.
EDWIN GRASSMEIER
(Autor je prekladateľ)