Takehito Usui mal pätnásť rokov, keď ho v novembri 1999 našli jeho rodičia obeseného. Mlčanlivého ôsmaka v škole v Kitainukai šikanovali spolužiaci. Bili ho, nútili ho vyzliekať sa v triede, okrádali ho. Po ôsmich rokoch tokijský súd rozhodol, že príčinou samovraždy bolo tyranizovanie jeho rovesníkmi a nariadil vyplatiť rodičom chlapca odškodné.
Tento príbeh je v Japonsku jedným z mnohých. V roku 1999 sa pre rovnaký odchod zo sveta rozhodlo viac než 30–tisíc ľudí. Odvtedy počet samovrahov za rok v tejto krajine pod túto hranicu neklesol.
Tokio za prevenciu
Minulý týždeň japonská vláda oznámila, že za rok 2006 si na život siahlo 32 155 Japoncov. Aj keď je to menej ako v roku 2005, až 886 z nich boli študenti, čo je najviac za posledných 30 rokov. Len medzi žiakmi základných škôl vzrástol počet samovrážd o polovicu.
Podľa japonskej vlády nastal čas, aby sa samovraždy, ktoré sú v tejto krajine od čias samurajov vnímané ako „dôstojný odchod zo sveta“, začali riešiť ako závažný spoločenský problém.
V dokumente, ktorý stanovuje plán na zmenu prístupu k tomuto problému, sa administratíva zaviazala znížiť počet samovrážd do roka 2016 o 20 percent. Chce zvýšiť všeobecnú informovanosť o samovraždách, zaviesť preventívnu pomoc a venovať sa viac tým, ktorí pokus o samovraždu prežili.
V krajine, kde sa predal až milión výtlačkov Kompletného manuálu na samovraždu spisovateľa Yukia Mišima, ktorý v roku 1970 sám spáchal rituálnu samovraždu, to však bude pre vládu sizyfovská úloha. Samovraždy sú tu historickým fenoménom a najnovšie tomu pomáha aj kult takzvaných „internetových samovrážd“.
Online samovraždy
V októbri zadržala polícia 33–ročného Kazunariho Saita, u ktorého si práve cez internet objednala 21–ročná Sayaka Nišizawa samovraždu. Saitovi zaplatila 200–tisíc jenov (asi 40–tisíc korún) za to, že ju v apríli predávkoval tabletkami. Vyšetrovanie ukázalo, že cez samovražednú internetovú stránku predal Saito silné prášky na spanie minimálne desiatim ľuďom.
Na iných samovražedných internetových fórach sa zase cudzí ľudia dohadujú na skupinových samovraždách. Ich odkazy by sa mali stať predmetom štúdií, ktoré majú pomôcť zistiť príčiny toho, prečo sa v Japonsku denne zabije až 90 ľudí.
Prieskumy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) radia medzi najčastejšie príčiny finančné a existenčné problémy. Až 48 percent samovrahov bolo nezamestnaných. „Miera samovrážd zvykne rásť v čase recesie a dlhý pracovný čas môže byť tiež jedným z faktorov,“ citoval denník Taipei Times hovorcu japonskej vlády Nobutaku Mačimuru.
Častým motívom na skoncovanie so všetkým je však pre Japoncov najmä pocit zlyhania. V máji sa napríklad pre podozrenia z korupcie obesil minister poľnohospodárstva Tošikacu Macuoka. Nový zákon by mal preto zaručiť pre zamestnancov aj bezplatný prístup k psychologickej starostlivosti a tvrdšie postihovať prevádzkovateľov „samovražedných stránok“.
Samovražde sa dá predísť.
Choroba srdca je chorobou, preto sa dá liečiť.
Nobutaka Mačimura hovorca japonskej vlády