BRATISLAVA. „Všetko sa mení, len Ferguson ostáva“, aj také komentáre sa zjavia každoročne v britskej tlači, keď sa blíži 6. november. Tento rok to nebolo inak. Denník The Guardian napísal: „Fergusonova túžba po víťazstvách je rovnaká ako pred dvadsaťjeden rokmi. Nikdy nevedel prehrávať.“
Zázračný z Aberdeenu
Písal sa 6. november 1986, keď Alex Ferguson (na snímke SITA) prevzal vedenie tímu z Old Traffordu. Striedal Rona Atkinsona, ktorý s klubom získal dva razy Anglický pohár. Vedenie túžilo po majstrovskom titule, ktorý unikal 26 rokov. Preto sa po zlom štarte sezóny 1986–87 rozhodlo angažovať zázračného trénera z Aberdeenu.
Blízko k vyhadzovu
Prvé štyri roky však pre Fergusona zázračné neboli. Mužstvo sa trápilo, úspechy neprichádzali a Ferguson bol blízko k vyhadzovu. Teraz sa dá len ťažko predstaviť, ktorý tréner by si udržal miesto po takom dlhom čase bez trofejí. Vykúpenie prišlo v roku 1990, keď United zvíťazil v anglickom pohári a začal bezprecedentnú éru, aká v histórii anglického futbalu nemá obdobu.
Neuveriteľná séria
V nasledujúcich sedemnástich rokoch sa stal v Manchestri Alex Ferguson legendou, ktorá už teraz prekonala úspechy jeho slávneho a veľkého predchodcu Matta Busbyho.
Mužstvo doviedol k deviatim ligovým titulom, piatim víťazstvám v pohári, k dvom ligovým pohárom, získal Pohár víťazov pohárov a v roku 1999 aj dlho očakávaný pohár pre víťaza Ligy majstrov.
Drzý návrh
Poslednou trofejou v impozantnej zbierke je titul z minulej sezóny. Po jeho zisku sa znovu objavili hlasy, že by nebol ideálny čas odísť. Ferguson: „Je to drzosť, že to niekto navrhuje. Bude to len moje rozhodnutie.“ Nikdy si vraj nemyslel, že vydrží tak dlho: „Je neuveriteľné si pomyslieť, že som tu už 21 rokov,“ vravel a s úsmevom dodal: „Kľúč od vchodu nosím už dosť dlho.“ Nezameniteľná povaha mu priniesla obdivovateľov i nepriateľov, nikto však nemôže spochybniť jeho nesporné trénerské schopnosti.
Mladosť a atraktivita
Vždy staval na kombinácii mladosti a atraktívnej útočnej hre. Vytvoril tri víťazné tímy. Prvý na začiatku 90. rokov s hráčmi ako Mark Hughes, Paul Ince či Bryan Robson. V polovici poslednej dekády 20. storočia ich vystriedali „Fergusonove mláďatá“ - Ryan Giggs, David Beckham, Paul Scholes a Gary Neville. Tretím je súčasný, ktorý môže byť úspešný ako predchodcovia. S mužstvom, ktoré má hráčov kalibru Wayna Rooneyho, Cristiana Ronalda alebo Carlosa Tevéza, treba rátať.
Nenásytný škótsky rytier
Manchester pod vedením Alexa Fergusona nie je len o hviezdnych menách, je predovšetkým o víťazstvách. A tých ani po 21 rokoch „Fergie“ nemá dosť: „Posledný titul je pre mňa ako prvý. Vyhrávať je moja droga,“ konštatuje so šibalským úsmevom večne mladý škótsky rytier.
Životné míľniky
Sir Alexander Chapman Ferguson sa narodil 31. 12. 1941 na predmestí Govan v Glasgowe.
V roku 1967 si splnil detský sen, za 65 000 libier prestúpil z Dunfermline do Rangers.
Prvou trénerskou zastávkou bol v roku 1974 East Stirlingshire.
V roku 1978 začína trénovať Aberdeen, za osem rokov získal tri tituly, štyri víťazstvá v Škótskom pohári a raz triumfoval v Pohári víťazov pohárov.
Od roku 1986 je trénerom ManU a za 21 rokov vyhral 26 trofejí vrátane najcennejšej v Lige majstrov. Za ňu dostal od anglickej kráľovnej Alžbety II. titul Sir.