Luxemburčania otvárajú trh práce
LUXEMBURG/BERLÍN. Občania nových členských krajín EÚ, ktorí túžia pracovať vonku, budú mať odteraz väčší výber. Nemecko a Luxembursko totiž sprístupňujú svoje pracovné trhy pracovníkom z nových členských krajín Európskej únie.
Nemci sú však opatrnejší ako Luxemburčania a za prácou sa k nim budú môcť vybrať len ľudia ovládajúci niektorú z vybraných profesií. Luxembursko naopak otvorí svoj trh práce bez obmedzení.
Do Nemecka môžu cestovať teraz za prácou strojní inžinieri, odborníci z automobilového priemyslu, či elektroinžinieri bez toho, aby ich čakali zdĺhavé byrokratické procedúry. Byrokracia sa ale zjednoduší aj v prípade tých uchádzačov zo zahraničia, ktorí v Nemecku získali vysokoškolský diplom, a to nezávisle na tom, v akom odbore. (čtk)
FIFA chce znížiť počet cudzicov
KUALA LUMPUR. Početným cudzineckým légiám v európskych ligách možno odzvonilo. Medzinárodná federácia FIFA totiž pracuje spolu s Európskou úniou na príprave novej legislatívy, ktorá by mala od decembra zaručiť športu výnimku zo všeobecných zákonov o voľnom pohybe pracovných síl, čím by sa otvoril priestor na znovuzavedenie kvót na počet cudzincov v kluboch. (čtk)
Babičky si zarábajú pletením pikantného prádla
HANNOVER. Chceli by ste niečo pikantného z vlny? Prečo nie, povedal si jeden krúžok nemeckých dôchodkýň a zmenil sa na spoločnosť, vyrábajúcu výstredné odevy. Okrem tradičných svetríkov , šálov a rukavíc teraz babičky pletú aj spodné prádlo, masky na tvár a tiež pančušky na mužský úd. „Všetky veľmi rady pletieme a je úžasné tiež si tým trochu zarobiť,“ povedala manažérka spolku Manuela Bueschová–Dankewitzová. Pletené výrobky babičiek z mesta Lehrte si môžu záujemci pozrieť na ich internetovej stránke.(čtk)
Samovraždy kvôli práci
TOKIO. Vyše 32 000 Japoncov spáchalo samovraždu v roku 2006, čo Japonsko stavia na deviate miesto v počte samovrážd. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najviac samovrážd páchajú Litovčania, po nich nasledujú Bielorusi a Rusi.
Podľa hovorcu japonskej vlády Nobutaku Mačimuru medzi hlavné dôvody páchania samovrážd patrí zlá ekonomická situácia, zdravotné problémy a problémy v práci.
Vláda chce na riešení problému spolupracovať s miestnymi úradmi a zamestnávateľmi. Japonská vláda sa zaviazala, že počet samovrážd zníži do desať rokov o 20 percent.(sita/ap)