Niektorí penzisti kvitnú, venujú sa rôznym koníčkom, pracujú, iní upadajú telesne aj duševne. Prečo? Rozdiely spôsobuje práve to, či niečo robia.
„Som lekárka a keď som si všímala rovnako starých ľudí, ktorí z rôznych dôvodov odišli do dôchodku, pozorovala som v ich telesných aj duševných schopnostiach obrovské rozdiely,“ hovorí lekárka Elena Rajchlová. „Tí, ktorí sa prestali zaujímať o nové veci, činnosti a málo sa pohybovali, omnoho rýchlejšie chradli.“
Kto nič nerobí, rýchlo starne
Elena Rajchlová tvrdí, že je to logický dôsledok letargie, apatie a pocitu bezcennosti. Rozdiel v duševnej i telesnej kondícii medzi rovesníkmi sa v niektorých prípadoch v sledovanom čase prehĺbil až na neuveriteľných 5 rokov.
To bol dôvod, prečo sa táto praktická lekárka rozhodla pred siedmimi rokmi založiť Klub strieborných hláv. Je určený pre starších, ale aj pre ľudí, ktorí sa dočasne ocitli doma, pre zdravotne hendikepovaných a matky na materskej dovolenke.
Prvá čajovňa (nielen) pre striebrovlasých
Na Ovsišstskom námestí v Petržalke pri Dome kultúry sa koncom októbra otvorili prvú čajovňu, ktorej zmyslom je - okrem príjemných posedení - aj vytvoriť priestor pre vzdelávacie aktivity generácie, ktorá sa ešte necíti byť odsunutá na vedľajšiu koľaj. V čajovni môžete zadarmo pracovať s počítačom, surfovať na internete, maľovať na textil, aranžovať, modelovať z hliny, cvičiť s fitloptou alebo tancovať pod vedením odborníkov. Obľúbené sú aj cvičenia v plavárni (pre členov so zľavou). Pre budúcich živnostníkov sú určené kurzy podnikania alebo 6-týždňové kurzy účtovníctva.
Posedenia a kurzy sú určené predovšetkým pre ľudí nad 55 rokov, ktorí si doteraz neverili, ale napriek tomu cítia nutnosť „nastúpiť na rozbehnutý vlak“ a naučiť sa pracovať s počítačom.
Členovia od 18 do 82
Klub funguje na princípe dobrovoľnosti - nemá platených zamestnancov. Ale čajovňa a počítače nie sú jeho jedinou aktivitou. Na stránke senior.sk sa okrem iného môžete dozvedieť, že jeho charakter je vzdelávací, svojpomocný, spoločenský aj motivačný. V súčasnosti má Klub strieborných hláv viac ako 100 členov, väčšinou stredoškolského a vysokoškolského vzdelania od 40 do 82 rokov. Vek ani vzdelanie však nie je podmienkou členstva, členmi môžu byť aj osemnásťroční.
Za pomoci prostriedkov programu EQUAL preškolili už približne 500 ľudí. „Chceme, aby ľudia radi chodievali do podobných čajovní, ako je táto prvá,“ hovorí Elena Rajchlová.
Autor: Maja Tallová