Bývalému palestínskemu lídrovi Jásirovi Arafatovi postavili mauzóleum. Nemá však v ňom spočívať naveky. Mauzóleum má byť len dočasným „príbytkom“ Arafatových pozostatkov. Palestínčania totiž plánujú svojho vodcu pochovať v Jeruzaleme, tak ako si to želal. Samozrejme v Jeruzaleme, ktorý bude hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu. Aspoň tak to na spomienkovej ceremónii pri príležitosti 3. výročia Arafatovej smrti povedal jeho nástupca Mahmúd Abbás.
Dočasný pamätník
Arafatovo mauzóleum v Ramalláhu má tiež symbolizovať dočasnosť. Komplex s rozlohou jedenásťkrát jedenásť metrov (Arafat zomrel 11. 11. 2004) z troch strán „obmýva“ voda a pri Arafatovom hrobe je kus železničných koľají. To všetko má podľa Palestínčanov poukazovať na nedokončenú Arafatovu cestu.
Jásir Arafat je stále prítomný na palestínskych územiach. Jeho veľké obrazy visia na oficiálnych budovách, jeho meno sa často pripomína a aj tento víkend mu palestínska televízia venovala takmer celý vysielací čas. Agentúra AFP tvrdí, že Arafatove portréty majú svoje miesto dokonca aj v pásme Gazy, ktoré ovláda hnutie Hamas - konkurencia jeho Fatahu.
Symbol aj pre Hamas
Mnohí Palestínčania tiež veria, že keby žil Arafat, Hamas by nikdy neuchvátil Gazu a nenastal by taký rozkol medzi palestínskymi frakciami. Aj lídri Hamasu, ktorí inak Fatah považujú za skorumpované hnutie prisluhujúce Izraelu, majú k Arafatovi relatívny rešpekt.
Podľa analytikov sa súčasný šéf palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás snaží využiť spomienku na Arafata, aby posilnil svoj imidž pred blízkovýchodným summitom v americkom Annapolise. Tvrdí, že práve Annapolis bude pokračovaním Arafatových snažení. Arafat za svoje dohody s Izraelom získal Nobelovu cenu mieru. K mieru však nikdy neprišlo. Naopak, o pár rokov sa začala druha intifáda.