NITRA – S príchodom teplejších dní v apríli sa v prírode aktivizujú aj pre človeka nepríjemné a nebezpečné kliešte. Infikovaný kliešť je často nositeľom vírusu, ktorý spôsobuje nákazlivé ochorenie, známy kliešťový zápal mozgu a mozgových blán.
Cyklus aktivity kliešťov sa kryje s vegetačným obdobím našej flóry a trvá až do konca októbra.
Na Slovensku sa toto nebezpečné ochorenie spôsobené uhryznutím infikovaného kliešťa alebo prenosom vírusu z neprevareného kozieho mlieka vyskytuje najmä na juhozápadnom Slovensku, od pohraničnej oblasti Novozámockého a Levického okresu až po Trenčín a Považskú Bystricu na severozápade Slovenska, ale i v regiónoch Bratislavy, Trnavy, Piešťan a Senice s presahom cez rieku Moravu do Českej republiky. K menším ohniskám patria oblasti v okolí Košíc, Humenného, Sniny, Popradu, Rožňavy a ďalšie.
Medzi európske krajiny, v ktorých sa nachádzajú oblasti so zvýšeným výskytom infikovaných kliešťov, patria Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko a Slovinsko. Liečba kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán je mimoriadne komplikovaná, zdĺhavá a ochorenie patrí k veľkým výzvam pre humánnu medicínu, vedcov a výskumníkov. Hoci je možné aj úplné uzdravenie, trvalé následky sa prejavujú ako obrna, chronické bolesti hlavy s poruchami schopnosti sústredenia, zníženou výkonnosťou či depresiami. Žiaľ, v jednom až dvoch percentách dochádza k úmrtiu pacienta. Účinnou ochranou je očkovanie. (tasr)