Belgicko sa ponorilo do hlbokej krízy. Práve v deň, keď krajina pokorila vlastný historický rekord a „oslávila“ rovných 150 dní bez vlády, silnejší Flámi uspeli so zákonom, ktorý otriasa právami slabších Valónov a ohrozuje jednotu belgického kráľovstva. Hľadanie novej vlády pozastavili a otvorene sa hovorí o ústavnej kríze.
Konflikt vyvolal ťah flámskych strán. Ich zástupcovia v právnom výbore federálneho parlamentu presadili zákon, ktorý by mal dvojjazyčný volebný obvod okolo Bruselu pripojiť k Flámsku. Znamenalo by to zbaviť stotisíc po francúzsky hovoriacich Belgičanov ich práva voliť frankofónne strany a komunikovať s úradmi vo francúzštine.
Aj keď ide len o verdikt výboru a frankofónni poslanci už aktivizovali „ochrannú“ procedúru, ktorá ďalší postup zákona na 120 dní zmrazí, symbolicky ide o zásadný rez do vzťahu medzi obidvomi jazykovými komunitami.
Flámi buchli po stole
Volebný okres, ktorý spája Brusel a 35 flámskych obcí, je nášľapnou mínou od začiatku jazykového rozdelenia krajiny v 60. rokoch minulého storočia. Riešenie, ako administratívne naložiť s ľuďmi, čo územne spadajú pod Flámsko, ale jazykovo k Valónsku, sa zatiaľ nenašlo. Politické strany okolo okresu bezradne prešľapovali, až teraz Flámi buchli po stole. Po prvý raz v histórii využili svoju čistú niekoľkopočetnú prevahu v parlamente na presadenie „nepriateľského“ hlasovania proti „tým druhým“. V Belgicku je to nezvyčajný postup, za ktorým frankofónni politici nevidia nič iné než ďalší krok smerom k rozdeleniu krajiny.
Valóni nechcú ustúpiť
Federálnu vládu sa pokúša zostaviť štvorica kresťansko-liberálnych strán, rozdeľuje ich však flámsko-valónsky spor. Flámska časť na čele s možným premiérom Ivesom Letermom, chce ďalšie oslabenie federácie, frankofónna strana hovorí nie.
Má na to dobrý dôvod: Letermovi ľudovci požadujú presun sociálneho systému pod regionálne vlády. Pre chudobnejšie Valónsko by to znamenalo zastavenie alebo prinajmenšom veľké zoškrtanie 20 miliardového šeku, ktorý bohatšie Flámsko každý rok posiela Valónom.
Keďže Valóni sú proti, Flámi skúsili test silou. „Som nadšený,“ okomentoval hlasovanie flámsky poslanec Gerolf Annemans, zatiaľ čo Valón a šéf liberálov Didier Reynders (nasnímke Reuters)si uľavil: „Nemôžem žiť v krajine, kde jedna entita hlasuje zámerne proti druhej.“
Nemôžem žiť v krajine, kde jedna entita hlasuje zámerne proti druhej.
Didier Reynders, šéf valónskych liberálov
Autor: Brusel Praha