Expremiérku Bénazír Bhuttovú včera ráno čakalo nepríjemné prekvapenie. Jej dom v Islamabade obkľúčili policajti, a keď chcela vyjsť von, ozbrojené jednotky ju zadržali. Domáce väzenie vraj zaviedli pre jej vlastnú bezpečnosť. Zároveň jej zabránili zúčastniť sa na protestnom zhromaždení proti prezidentovi Parvízovi Mušarrafovi.
Kritika Mušarrafa
Pakistanský prezident a generál v jednom, ktorý je pod silným tlakom opozície, vyhlásil v krajine výnimočný stav. Umožňuje mu prakticky čokoľvek bez ohľadu na ústavu.
Pakistanským fundamentalistom prekáža jeho spolupráca s Američanmi, ako aj potláčanie islamských hnutí. Demokrati zase kritizujú porušovanie princípov demokracie a uzurpovanie moci.
Opozícia na čele s Bhuttovou nechce rešpektovať výnimočný stav, ktorým podľa nej Mušarraf porušuje základné ľudské práva. Za posledné dni zatkli päťtisíc opozičných aktivistov. Včera boli veľké demonštrácie v meste Ravalpindí, neďaleko Islamabadu.
Práve tam mala Bhuttová namierené. Pri jej nedávnom návrate do vlasti na ňu uskutočnili atentát, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí. Uvalenie domáceho väzenia môže Mušarrafovi ešte viac skomplikovať situáciu.
Bhuttová sa do Pakistanu vrátila po vzájomnej dohode s prezidentom o deľbe moci. Po parlamentných voľbách sa chce vrátiť na premiérsky post.
Atentát na ministra
Násilie sa Pakistanu nevyhýbalo ani včera, keď v Pešaváre, meste ležiacom na problematickej hranici s Afganistanom, zaútočil samovražedný atentátnik. Podarilo sa mu preniknúť do domu ministra pre politické otázky a odpáliť nálož.
Minister nebol práve nablízku. Útočnik zabil jeho dvoch bodyguardov. Násilie sa v Pakistane v posledných mesiacoch stupňuje. Na uliciach Islamabadu vidieť veľké množstvo ozbrojených policajtov.
Mušarraf sľúbil, že 15. februára usporiada parlamentné voľby, čo je o mesiac neskôr, ako sa plánovalo. Sľúbil tiež, že do päťnástich dní ukončí výnimočný stav. Ku kompromisom ho zrejme dotlačil aj rozhovor s americkým prezidentom Georgeom Bushom, ktorý Mušarrafa napriek jeho autokratickému vedeniu krajiny považuje za spojenca proti terorizmu.
Požiadali ju iba, aby sa nezúčastnila na mítingu, pretože to mohlo ohroziť jej život.
Tarík Azimí, hovorca vlády
FOTO – REUTERS |
Autor: Agentúra Epicentrum