BRATISLAVA, TATRY. Približne od nadmorskej výšky 800 – 900 metrov je už na Slovensku zima. Počas víkendu sa má mierne ochladiť a aj v nížinách je predpoklad snehových zrážok, prípadne zmiešaných zrážok.
„Výška snehovej pokrývky je rozdielna. Zatiaľ čo v Telgárte včera namerali dva centimetre snehu a v Lieseku na Orave iba snehový poprašok, v Oravskej Lesnej to už bolo 22 centimetrov snehu a na Štrbskom Plese 26,“ povedal Martin Benko zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Terajší charakter počasia podľa neho potrvá aj v nasledujúcom týždni, predpokladá, že výška snehovej vrstvy ešte narastie. Otepliť by sa malo až ku koncu novembra. „Prognózy sa rozchádzajú, takže jednoznačne sa to povedať nedá,“ povedal Benko.
Prvá lyžovačka
Lyžovačku na svahu Interski na Štrbskom Plese spustia v rekordnom termíne. „V doterajšej histórii sa nikdy nezačalo lyžovať tak skoro. Vlani sa lyžovalo už na Martina, ale tento rok sme o jeden deň v predstihu,“ povedal technický riaditeľ 1. tatranskej Ján Gavalier.
Hoci na Štrbskom Plese napadlo 25 centimetrov prírodného snehu, majitelia strediska sa iba naň spoliehať nemohli. „Určite nemal takú konzistenciu, aby sa dal na zjazdovke dostatočne upraviť. Museli sme sa spoľahnúť na umelé zasneženie,“ povedal Gavalier.
V prvých dňoch týždňa, keď mrzlo, svah intenzívne zasnežovalo trinásť snehových diel. Gavalier predpokladá, že záujem o lyžovačku by mal byť dostatočný, hoci väčšina Slovákov má vo zvyku odložiť si začiatok lyžovačky až na december. „Budeme jediné stredisko, kde sa bude v najbližších dňoch lyžovať, a to je nesporne výhoda,“ dodal technický riaditeľ.
Horská služba upozorňuje, že vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier trvá po intenzívnom snežení mierne lavínové nebezpečenstvo. Výšku snehu v niektorých vysokohorských častiach Tatier odhadujú až na 80 – 90 centimetrov. Údolné turistické trasy sú však bezpečné.
Medvede zaspia, až keď uschnú
Zatiaľ čo lyžiarov zima potešila, lesníkom môže priniesť starosti. „Sneh je mimoriadne mokrý a ťažký. Môže to polámať vrcholce ihličnatých stromov,“ povedal Miroslav Saniga z ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách. Ochladenie však podľa neho nie je mimoriadne a lesné zvieratá sa s nástupom zimy vyrovnajú. Problémy môžu mať iba medvede, ktoré sa nestihli uložiť na zimný spánok.
„Minulý týždeň bolo ešte príjemne teplo, ale tri medvedie samice, ktoré som sledoval, už príchod zimy vytušili. Rýchlo zaliezli do brlohov. Horšie to budú mať mladší, neskúsení jedinci, ktorí to nestihli. Neľahnú si mokrí a navyše do premočeného brloha, takže svoj zimný spánok zrejme oddialia.“
Mestá na sneh čakajú
V Bratislave a Košiciach sa začína vo štvrtok zimná údržba ciest. V Žiline už dva týždne trvá. Bratislava má na zimu predbežne vyhradených 189 miliónov, Košice na november tri milióny. V Hlavnom meste platí, že do pol hodiny od napadania snehu by mala údržba vyraziť na miesto a do štyroch hodín musí očistiť jeden jazdný pruh.
Utorkové popoludňajšie a večerné sneženie spôsobilo problémy v Rožňavskom okrese najmä na Dobšinskom kopci a na ceste smerom k Stratenej.
Ako je tos Martinomna koni
Príchod Martina na koni rôznych farieb patrí na Slovensku k najznámejším pranostikám, z ktorých sa vraj dá veštiť počasie na celú zimu.
„ Ak príde Martin na bielom koni, metelicu za metelicou honí,“ tvrdí jedna z pranostík. Martin na sivom, hmlistom koni prognózoval striedavú zimu s nestálym počasím a žltý – slncový kôň mal priniesť tuhú a mrazivú zimu, ale s málom snehu.