u Ivety Radičovej. Na otázky SME odpovedal predseda parlamentu a podpredseda Smeru PAVOL PAŠKA.
Ako vám vôbec napadlo, že z dvoch rovnocenných hlasovaní jedno odignorujete?
„To neboli dve hlasovania o dvoch textoch, ktoré by sa vylučovali. Jedno bolo o pomerne rozsiahlom texte a druhé hovorilo, že ten istý text tam vôbec nemá byť. Došlo k legislatívnemu nezmyslu. Jediná opora bola v zákone o rokovacom poriadku. Ten hovoril, že druhýkrát sa nemalo hlasovať. Hlasovalo sa. Jediné, čo môže byť spochybňované, je, či bolo možné takto vykladať zákon, alebo nebolo. Národná rada má prijímať zrozumiteľné právne normy a vyhnúť sa legislatívnym nezmyslom.“
Hoci bolo druhé hlasovanie v rozpore s rokovacím poriadkom, podľa právnikov je rovnocenné s prvým. Vy právnik nie ste. Kto vám povedal, že toto je správne riešenie?
„Nikto. Bolo potrebné zaujať stanovisko, tak som ho zaujal. Je to moja zodpovednosť. Nakoniec, čistopis obsahoval obidve hlasovania.“
Povedali ste, že bolo chybou, keď ste druhé hlasovanie nevyhlásili za zmätočné. Až vtedy by totiž bolo neplatné a nemuselo by tam byť.
„Vznikla situácia, na ktorú neexistuje jednoznačný výklad. Napriek tomu, že je otázkou výkladu, ako je zmätočnosť aplikovateľná, sú názory právnikov, že právo pozná takzvaný ničotný úkon.“
Povedzte, ktorí právnici považujú vaše rozhodnutie za jeden z možných výkladov, lebo my sme takých nenašli.
„Nechcem. Zotrvajme v rovine, že je to moja zodpovednosť. Bavíme sa o hypotéze, lebo nakoniec po debate na komisii s odborníkmi som to poslal v podobe, ako to bolo odhlasované.“
Nakoniec ste rád, že vás na to médiá včas upozornili, lebo ste mohli podpísať niečo, čo by skončilo na Ústavnom súde, nie?
„Nie som rád. Nepatrím k ľuďom, ktorí si nevedia priznať zásadnú chybu. Nemám pocit, že som ju urobil. “
Na návrh opozície odvolať vás ste povedali, že idú zbytočne míňať peniaze daňových poplatníkov. Koľko stojí jedna schôdza?
„Neviem, v tomto momente. Napočítam vám to. Je to otázka techniky, réžie a tak ďalej.“
Viete, koľko mimoriadnych schôdzí zvolal v minulom volebnom období Smer?
„Netuším, sedem? Ale ani jednu, ktorá by išla do povolebného, dohodnutého usporiadania v parlamente. Ani raz sme neodvolávali funkcionára parlamentu.“
Nie je trápne argumentovať míňaním peňazí daňových poplatníkov, keď ste robili to isté?
„Mne je trápne počúvať formulácie, ktoré používajú Dzurinda a Hrušovský. Mám minimálne také právo používať ich nezmyselný slovník ako oni.“
Vtedy to nebolo míňanie peňazí daňových poplatníkov?
„Rešpektujem ich predstavu, nerozumiem jej, ale považujem to za mrhanie času.“
Podpredseda SMK Berényi povedal, že vaše odvolanie podporujú s ťažkým srdcom, pretože ste jediný zo Smeru, kto ich ešte počúva. Je pravda, že ako jediný rokujete s SMK na oficiálnej úrovni?
„Som predsedom celého parlamentu, považujem to za normálne. Tak, ako komunikujem s SNS, HZDS, komunikujem aj s SMK.“
Máte poradcu maďarskej národnosti pána Hushegyiho. Čo vám povedal na deklaráciu o Benešových dekrétoch?
„Zatiaľ sme sa o tom detailne nebavili. Ide so mnou teraz do Budapešti, v aute sa ho na to opýtam.“
Je to otázka slovensko-maďarských vzťahov. Máte poradcu a nekonzultujete s ním takúto otázku predtým, ako ide do parlamentu?
„Konzultujem. Považujem deklaráciu za dobrú. Bola to primeraná, ale razantná odpoveď na aktivity nového vedenia SMK. Text bol nakoniec aj výsledkom snahy Pála Csákyho, Gyulu Bárdosa a Józsefa Berényiho. Stretol som sa s nimi, aby sme pôvodný návrh, ktorý vyšiel z dielne SNS a ktorý bol európsky oveľa nekompatibilnejší, dali do polohy, ktorú považujem za normálnu.“
Keď pani Belousovová vynadala v parlamente poslancovi Kötelesovi, že má „príšerný maďarský prízvuk“, SMK vás vyzvala, aby ste takéto správanie odmietli. Bol výrok pani Belousovovej v poriadku?
„Veľa výrokov, ktoré zazneli v parlamente, a nielen z úst koalície, nie je v poriadku.“
Tento bol v poriadku?
„Nebudem to hodnotiť. Musel by som potom hodnotiť veľmi veľa ľudí, ktorých prejavy mi osobne nie sú veľmi po chuti.“
Skúste ohodnotiť výrok „Máte príšerný maďarský prízvuk“.
„Prečo? Nebudem. Ja by som to neurobil.“
Vám by sa páčilo, keby vám niekto z vedenia schôdze povedal, že máte príšerný východniarsky prízvuk, keďže ste z Košíc?
„Snažím sa ho nemať, ale hovorím, že ja takéto spôsoby komunikácie nepoužívam. Aj preto sa snažím o zrušenie výrokovej imunity. Možno si potom všetci budeme dávať väčší pozor na to, čo hovoríme.“
Predtým, ako parlament prijal deklaráciu o Benešových dekrétoch, ste mali dobré vzťahy s predsedníčkou maďarského parlamentu. Potom však stretnutie s vami zrušila. Nemrzelo vás to?
„Mrzelo. Dnes s ňou budem hovoriť na Regionálnom partnerstve a myslím, že je záujmom oboch krajín, aby hľadali, ako spolu ďalej komunikovať.“
Pán Slota povedal, že si s vami nesadol a nerozumiete si. Cítite to podobne?
„Nie je dôležité, či mi pán Slota sedí, alebo nesedí, ale aby sme plnili program, na ktorom sme sa dobrovoľne dohodli.“
Ján Slota hovorí: „Hlavne, že si rozumiem s predsedom Smeru.“ Neškodí pánovi Ficovi takéto porozumenie v zahraničí?
„Ťukli ste na citlivú strunu, prečo asi pán Slota nemá rád nie mňa, ale niektoré moje postoje, ktoré sú výrazne európske. V niektorých agendách je môj proobčiansky a proeurópsky postoj možno niekde inde ako ich.“
Inde ako postoj pána premiéra?
„Hovorím o pánovi Slotovi.“
Neškodí premiérovi porozumenie s pánom Slotom?
„Nie je tajomstvom, že niektoré výroky pána Slotu strane Smer nie veľmi pomohli, čo sa týka napríklad nášho pozastaveného členstva v Strane európskych socialistov.“
Do parlamentu ste predložili návrh na zúženie imunity poslancov napriek tomu, že SNS a HZDS sa stiahli z vašej komisie a sú proti. Čo si o ich kroku myslíte?
„Som prekvapený. Toto nie je ani Zákonník práce, ani zákon o zdravotných poisťovniach alebo sociálnom poistení. Problém imunity je výlučne občiansky a opakovane sa na pôdu parlamentu vracia. Je pod výrazným drobnohľadom ľudí a je to len o tom, ako každý individuálny poslanec uchopí túto problematiku vo vzťahu k ľuďom a ako si bude vykladať základný princíp demokracie – rovnosť.“
Opozícia povedala, že za váš návrh zahlasuje. Nedáte jej tak príležitosť politicky ponížiť SNS a HZDS?
„V čom ich ponižujeme? Nie je to ani programová agenda, nemá to žiadnu politicky hodnotovú stránku.“
Práveže to má vysokú hodnotovú stránku, nie?
„Hodnotovú vysokú, ale nie politicky, stranícky. Nemá to nič spoločné s koalíciou. Aj z ich strany sa objavili návrhy, ktoré neboli súčasťou programového vyhlásenia a nikto nepovažoval za potrebné sa ich na to pýtať.“
Ktoré návrhy HZDS a SNS boli prijaté s opozíciou a bez súhlasu Smeru?
„Pýtali ste sa, prečo s tým idem, keď viem, že oni za to hlasovať nebudú a či to nevytvorí priestor na ich politické poníženie. Toto jednoducho nie je súčasťou nášho vládneho programu.“
Žiadny návrh HZDS alebo SNS nebol prijatý s opozíciou a bez vás. Neobávate sa, že sa s nimi roztrhne vrece, lebo sa vám budú chcieť pomstiť?
„Ak má byť otázka straty imunity – niečoho, čo už dnes nemá v Európe obdobu – nástrojom na roztrhnutie vreca, tak môžeme len ťažko hovoriť o korektnom plnení programového vyhlásenia vlády. Nesúhlasím s tým, aby to niekto interpretoval ako niečo, čo bude mať politický dosah. Je paradoxné, že keď sme to pripravovali, nikto neprotestoval a bol som ochotný ustúpiť zo svojho striktného postoja zrušiť celú imunitu. Nakoniec, keď, ako keby zistili, že to myslím vážne, začali z toho cúvať.“
Aby bolo jasné, že to naozaj myslíte vážne a vašej strane na tom záleží, viete zaručiť, že všetci poslanci Smeru zahlasujú za?
„Áno, poslanci Smeru za to budú hlasovať.“
Dávate taký verejný prísľub?
„Hovorili sme o tom, je to pre nás prirodzená vec, ale verejný prísľub môžem dať iba za seba.“
Sú prípady ako napríklad lex Hlinka, keď váš predseda povedal, že poslanci Smeru majú takzvané voľné hlasovanie. Toto teda nebude ten prípad?
„Nie, tu určite voľné hlasovanie nebude.“