1945 zhodilo atómovú bombu na Hirošimu.
Pre mnohých je americký pilot Paul Tibbets jedným z najväčších masových vrahov v dejinách. Sám po návšteve Hirošimi povedal, že je zdesený z toho, "čo sme urobili. Je to totálna skaza". Zároveň však bol presvedčený, že útok mal zmysel a do smrti nemal výčitky svedomia.
"Hnala ma jediná myšlienka, urobiť svoju prácu najlepšie ako som mohol, aby sme mohli zabíjanie ukončiť tak rýchlo, ako to len bolo možné." Ktovie, čo si o tom myslela jeho matka, po ktorej pomenoval svoje lietadlo B-29 - Enola Gay. Tibbets patril medzi najúspešnejších bombardovacích pilotov, a preto si ho letectvo na túto misiu vybralo. Zúčastnil sa prvého amerického náletu na Nemecko, bojoval v severnej Afrike, aby sa v marci 1943 vrátil do USA. V nasledujúcom roku ho zasvätili do projektu výroby atómovej bomby a dostal za úlohu vytvoriť jednotku určenú na jej budúce použitie.
Výsledkom bolo stotisíc mŕtvych v Hirošime a 60-tisíc o tri dni neskôr v Nagasaki. Akokoľvek šialene to môže znieť, nebola ich smrť úplne nezmyselná. Skutočne totiž urýchlila koniec vojny, ktorej pokračovanie by si inak vyžiadalo neporovnateľne viac obetí.
Po vojne se stal Tibbets pre mnohých hrdinom, pre ďalších masovým vrahom. "V 50. rokoch bolo obdobie, kedy som dostával množstvo odsudzujúcich listov. Potom ich ubúdalo a prišlo mi tiež mnoho listov od žien s intímnymi návrhmi," spomínal.
Neželal si, aby mu postavili náhrobný kameň. Nechcel, aby slúžil jeho odporcom ako miesto protestov. (rp)