BRATISLAVA. Nákup novej registračnej pokladnice, ktorá zvládne euro, prípadne prispôsobenie informačného systému na doterajšej pokladnici by podnikatelia nemali odkladať. Na euro by sa mali pripravovať už teraz. Zmeny bude treba urobiť aj v účtovníctve, najmä vo vzťahu k zamestnancom.
Dôvod? Približne o desať mesiacov už budú podnikatelia povinní zaviesť dvojité oceňovanie. Nedotkne sa to iba cien tovarov a služieb v obchodoch. Sumy v korunách a súbežne v eurách budú aj na výplatných páskach alebo na výpisoch z bankových účtov. „Duálne oceňovanie sa týka iba výstupov, ktoré sú určené fyzickým osobám,“ povedal vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát. Pri fakturácii za tovary a služby medzi firmami navzájom dvojité oceňovanie povinné nebude. „Podniky, ktoré majú vzťahy hlavne voči právnickým osobám, budú otázku duálneho zobrazovania riešiť predovšetkým voči vlastným zamestnancom,“ povedala členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková.
Polovica už začala
Zhruba rok pred pravdepodobným zavedením eura sa podľa prieskumov už viac ako polovica našich podnikateľov začala pripravovať na euro. Sme na tom napríklad lepšie ako Slovinsko, prvá krajina z východného bloku, ktorá začala používať spoločnú európsku menu. Do eurozóny vstúpila tento rok v januári. Rok pred vstupom do eurozóny sa v Slovinsku na euro reálne pripravovala necelá pätina tamojších podnikateľov.
Povinnosť oceňovať v dvoch menách sa začne v auguste 2008. Presný dátum ešte nepoznáme. Malo by to však byť 30. deň potom, ako Rada EÚ určí konverzný kurz, ktorým sa koruny budú prepočítavať na eurá. „Rozhodnutie Rady očakávame v júli, takže duálne zobrazovanie cien sa začne v priebehu augusta,“ povedala hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová.
Podnikatelia, ktorí vlastnia registračné pokladnice, by už na budúci rok v auguste mali byť pripravení na zmenu softvéru. A ak ich pokladnica neumožňuje prepočet na euro, tak aj na jej výmenu.
Podnikatelia, ktorí do tohto termínu nebudú dvojito oceňovať, môžu dostať pokutu až do 30–tisíc eur.
Pokladnice so systémom, ktorý pracuje v eurách aj korunách, sa dajú kúpiť už v súčasnosti. Tie najlacnejšie dostať aj za desaťtisíc korún. Ceny kvalitnejších sa pohybujú až do 30-tisíc korún. Nechávať všetko na poslednú chvíľu sa neoplatí. Čím skôr firmy začnú s prípravou na euro, tým to bude pre ne lacnejšie. „Môže sa napríklad stať, že softvéry či registračné pokladnice tesne pred zavedením eura – v časovej tiesni – budú drahšie,“ povedala Kováčová. Aj v tomto prípade totiž platí zákon ponuky a dopytu ako pri ostatných tovaroch. Ak si väčšina firiem informačný systém alebo pokladnicu bude kupovať až tesne predtým, ako začne dvojité oceňovanie, predajcovia môžu jednoducho pre veľký záujem zvýšiť ceny.
Treba to otestovať
Každá pokladnica by po prechode na euro mala prejsť testom. Bude ho robiť Elektrotechnický výskumný a projektový ústav v Novej Dubnici. Nie je to povinnosť, no firmy majú zodpovednosť, aby bolo na euro všetko včas pripravené tak, aby konverzia korún na eurá prebehla bez problémov.
Pokladnica musí zvládnuť aj zaťažkávaciu skúšku, ktorá príde v januári 2009. Dovtedy budú približne päť mesiacov na pokladničných účtoch dvojité cenovky, ale ceny jednotlivých tovarov a služieb budú v korunách. Potom príde zmena. Všetky položky už budú musieť byť v eurách. Na koruny sa prepočíta až výsledná suma. Súčasťou každého výstupu z pokladne musí vždy byť aj konverzný kurz, ktorým sa koruny budú meniť na eurá.