BRUSEL. Hranice Slovenska s krajinami Európskej únie budú pre našich občanov existovať už len šesť týždňov. Rada ministrov vnútra včera v Bruseli schválila vstup ôsmich postkomunistických krajín a Malty do schengenského priestoru.
V prípade Slovenska ministri konštatovali „zásadný obrat a úctyhodný pokrok“. Ešte v decembri 2006 nás pritom Brusel označoval za najhoršie pripravených kandidátov. Premiér Robert Fico z toho vtedy obvinil vládu Mikuláša Dzurindu.
Formálne posvätenie Schengenu prebehne až o mesiac, nič sa už však nezmení na tom, že 21. decembra kontroly ľudí na pozemných hraniciach odpadnú. Na letiskách nováčikov začne voľný režim platiť o tri mesiace neskôr, na konci marca.
„To, čo sa podarilo Slovensku a celej únii za jediný rok, je takmer zázrak,“ ohodnotil verdikt minister vnútra Robert Kaliňák.
Koncom decembra podľa neho padnú všetky zátarasy, ktoré Slovensko od roku 1989 od únie ešte oddeľovali. Kým v máji 2004 vstúpilo Slovensko do Európskej únie, teraz únia vstúpi do Slovenska, povedal.
Dostali sme najväčšiu pochvalu
Ešte pred rokom hovorili susedné krajiny Rakúsko a Česko o Slovensku v súvislosti so Schengenom ako o probléme.
Rakúska ministerka vnútra hovorila, že jej krajina možno rozšírenie Schengenu nepodporí, lebo nie sme schopní zabezpečiť ochranu ukrajinskej hranice.
Český veľvyslanec pri Európskej únii zase vyhlásil, že ak sa Slovensko nestihne pripraviť na vstup do schengenského priestoru, „sme politicky pripravení zaviesť kontrolu na česko-slovenskej hranici“.
Obrat o 180 stupňov
Dnes je všetko inak. Rada ministrov vnútra vstup Slovenska a ďalších ôsmich krajín odsúhlasila a v prípade Slovenska hovorí o najzásadnejšom pokroku.
Traja ministri – Francúzska, Nemecka a Holandska dokonca navrhovali formuláciu, že sme urobili „obrat o 180 stupňov“.
O polnoci 20. decembra tak vyprší platnosť hraničných kontrol medzi staršími štátmi a nováčikmi a miesta po colniciach osirejú. Už 21. decembra by tak Slovák mieriaci do Rakúska či Maďarska nemal prekročenie hranice takmer postrehnúť, pretože ho nikto nezastaví so žiadosťou o predloženie pasu alebo občianskeho preukazu.
Včerajšia dohoda je dôležitá symbolicky aj prakticky – nováčikovia si začnú užívať zásadnú slobodu, ktorú si s úniou spájajú. Skončiť by mali rady áut na priechodoch a ľudia v pohraničí, ktorí dochádzajú do práce na druhú stranu hranice len na povolených miestach, ju budú môcť prejsť kdekoľvek.
Cesta k Schengenu sa viackrát odložila. Pôvodný termín január 2007 únia nestihla, pretože meškalo vytvorenie nového systému kontroly a spoločnej databázy pre políciu.
Schengenská databáza sa napokon upravila a všetky štáty sú podľa ministrov vnútra „pripravené“.
Jeden za všetkých, všetci za jedného
Minister vnútra Robert Kaliňák hovoril aj o dôkaze solidarity medzi členskými štátmi. „Neboli sme jediní, ktorí mali problémy, a napriek tomu nám všetci pomohli. Hlavne Česi.“
Český minister vnútra Ivan Langer povedal, že počas príprav platilo heslo „jeden za všetkých, všetci za jedného“.
Už dávnejšie komisia pochválila slovenský detekčný systém na hranici s Ukrajinou – Epofat. Unikátny je v tom, že poplach v ňom vyvolá iba človek, kým v iných aj zviera.
Stĺpček Mariána Leška
Schengen
Kto by tvrdil, že Schengen nie je medzník, ale mesto, tak by vyzeral ako guvernér Schwarzenegger, ktorý povedal, že marihuana nie je droga, ale rastlina.
Hoci Slovensko je už tri a pol roka členom Európskej únie, až včerajším rozhodnutím ministrov vnútra sa ocitlo v jej priestore, lebo aj pre občanov Slovenskej republiky to bude priestor bez hraničných kontrol.
Vláda Roberta Fica odstránila resty po svojej predchodkyni, za čo jej patrí uznanie, lebo dokončila prvú z dvoch misií, ktoré pripadli práve na ňu. Ak na budúci rok zaznie aj rozhodnutie o tom, že Slovensko patrí i do priestoru eurozóny, bude to znamenať, že civilizačná stíhacia jazda krajiny zdarne pokračuje.
Správu, že sme členmi OECD, pred siedmimi rokmi ohlásil predstaviteľ vlády slovami: Dámy a páni, sme tam. Aj keď sme to odvtedy počuli už viackrát, ani teraz to nie je samozrejmosť, ale úspech.