Ak chcete v budúcom roku externe študovať ekonómiu, veterinu alebo niektorý technický smer, poplatkom za školu sa vyhnete. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnili vysoké školy. Podľa novely vysokoškolského zákona mali do konca októbra zverejniť, za ktoré odbory začnú externisti od školského roku 2008/2009 platiť, ktoré zostanú financované štátom a aké počty budú prijímať.
Informácie o presnej výške poplatkov musia uchádzači o štúdium vedieť dva mesiace pred posledným dňom určeným na podávanie prihlášok. Niektoré školy o ich výške už informovali, iné chcú počkať až do decembra. Poplatky, ktoré doteraz školy zverejnili, sa pohybujú od 12-tisíc do 33-tisíc ročne.
Techniky väčšinou zdarma
Po dohode dekanov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nebude na jej fakultách spoplatnený žiaden zo študijných programov v externej forme štúdia. "Viedol nás k tomu pretrvávajúci, takmer 15-ročný útlm záujmu o technické štúdium," povedal Ján Kalužný, prorektor pre vzdelávanie STU. "My ho potrebujeme zatraktívniť, veď v praxi technici s vysokoškolským diplomom chýbajú. O technické vzdelávanie majú väčšinou záujem stredné vrstvy obyvateľov, poplatky by ich ešte viac odradili," povedal.
Na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie v Bratislave otvorili tento rok dva študijné programy bakalárskych študijných programov pre externistov a jeden v Humennom. Podľa dekana Dušana Bakoša veľký záujem o ne však nie je a aj preto budú zadarmo.
Podobný názor má aj rektor Trenčianskej univerzity Juraj Wagner. "U nás sme spoplatnili iba tie formy, o ktoré je enormný záujem. Našou filozofiou je vytvoriť také stimuly, ktorými by sme zvýšili záujem o štúdium technických a prírodovedných disciplín."
Prorektor Žilinskej univerzity Michal Pokorný hovorí, že aj u nich na väčšine fakúlt bude externé štúdium bezplatné. "K poplatkom sme pristúpili iba ojedinele na fakulte prírodných vied, kde je vysoký záujem študentov. Sumy školného sa pohybujú v dolnej časť limitov, ktoré pre jednotlivé odbory stanovilo ministerstvo školstva. Dôvodom na vyberanie školného je do určitej miery najmä posilnenie financovania tam, kde dotácia nepokrýva celkom náklady spojené s externým štúdiom," hovorí prorektor Pokorný.
Zadarmo aj na ekonómii a veterine
Na žiadnej z fakúlt Ekonomickej univerzity v Bratislave externistom poplatky nehrozia. Univerzita im v tridsiatke ekonomických programov ponúkne 640 miest.
Bezplatné externé štúdium v dvoch študijných programoch kynológia a bezpečnosť krmív a potravín potvrdila aj prorektorka Univerzity veterinárneho lekárstva Jana Mojžišová.
Univerzita Komenského spoplatní právo, manažment, sociálnu prácu. Otvorí externé štúdium na siedmich fakultách. Za niektoré študijné programy sa bude platiť, za iné nie. Podľa prorektorky Anny Predmerskej predpokladajú, že takmer 1200 študentov prijmú na bezplatné externé štúdium, a asi 900 na bakalárske a magisterské štúdium s poplatkami. Pri bakalárskom štúdiu by zaplatil najviac uchádzač na fakultu manažmentu (23-tisíc), na právnickej (18-tisíc), za sociálnu prácu na pedagogickej fakulte (18-tisíc). Všetky spomínané sumy však ešte musia odobriť senáty fakúlt.
V Prešove bezplatne iba pedagógovia
Prešovská univerzita plánuje do externej formy štúdia prijať 1915 študentov. Tento počet zahrňa tých, ktorí sa zapíšu na bezplatné študijné programy a aj tých, ktorých štúdium bude spoplatnené. Prorektorka Ivana Cimermanová hovorí, že väčšina ich fakúlt kombinuje bezplatné študijné programy a spoplatňované formy štúdia. Všetky študijné programy budú bezplatné na pedagogickej fakulte. Naopak, fakulta manažmentu a fakulta športu neponúkajú bezplatné študijné programy pre externistov.
O poplatkoch rozhodnú v decembri
Na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici bude v budúcom akademickom roku v externom štúdiu bezplatných 23 študijných programov. Na ostatných študijných programoch budú externisti platiť školné. Predbežný podiel neplatiacich externistov je približne 40 percent z predpokladaného počtu prijatých. O výške poplatkov univerzita podľa prorektorky Miloty Vetrákovej rozhodne do konca decembra.
V rovnakom termíne o školnom pre budúcich externistov rozhodne aj nitrianska Univerzita Konštantína Filozofa, povedal jej rektor Libor Vozár.
Ako sa určujú poplatky
V minulom školskom roku študovalo na vysokých školách v externej forme 86-tisíc vysokoškolákov, rok predtým vyše 60-tisíc. Novela vysokoškolského zákona chce zabrániť vyberaniu poplatkov za externé štúdium cez rôzne externé firmy či občianske združenia. Školné pre externistov teraz môžu určovať a vyberať priamo vysoké školy. Maximálne sumy ročného školného pre akademický rok 2008/2009 pre študijné programy v externej forme určilo ministerstvo školstva.
Najnižšia sadzba v rámci bakalárskeho štúdia je stanovená pri práve (18-tisíc korún), najviac, až 92-tisíc korún, by mohli vyberať vysoké školy za štúdium veterinárskeho lekárstva, kynológie a hygieny potravín.
Za rok externého magisterského štúdia práva by mali študenti platiť maximálne 29-tisíc korún. Teoreticky najdrahšia veterina, kynológia a hygiena potravín môžu stáť až 155-tisíc korún.
Stropy ministerstvo vypočítalo podľa priemerných ročných nákladov. Nevychádzalo teda zo záujmu o študijné odbory, ale z ekonomickej náročnosti.
Vysoké školy pri určovaní poplatkov vychádzali väčšinou z najnižšej sumy.