Fico chce nižšie ceny cez zákon

Premiér chce, aby boli potraviny lacnejšie. Hodlá to dosiahnuť zákonom. Obchodníci naznačujú, že je to zbytočná snaha.

Premiér Fico chce cez zákon zatlačiť na obchodné reťazce.Premiér Fico chce cez zákon zatlačiť na obchodné reťazce. (Zdroj: SITA)

Premiér chce, aby boli potraviny lacnejšie. Hodlá to dosiahnuť zákonom. Obchodníci naznačujú,že je to zbytočná snaha.

BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico včera prikázal ministrovi hospodárstva, aby urýchlil prijatie zákona „zakazujúceho zneužívanie ekonomickej sily obchodných reťazcov“. Nová norma, ktorá by mala upravovať podmienky, za akých nakupujú obchodné reťazce potraviny od pestovateľov, chovateľov a spracovateľov, by tak mohla platiť od začiatku budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavitelia obchodu už dnes pripúšťajú, že takýto zákon by poľnohospodárom a potravinárom neprospel, pretože obchodníci poznajú spôsoby, ako ho legálne obísť.

SkryťVypnúť reklamu

Ťaženie proti obchodným reťazcom spája vláda s bojom proti zvyšujúcim sa cenám potravín. Obchodníci dokonca neboli pozvaní ani na stretnutie, na ktorom si premiér nechal vysvetľovať príčiny vyšších cien v posledných troch mesiacoch. Diskutovať prišli aj zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorá iniciovala pripravovaný „zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch“.

Premiér na rokovaní vyslovil aj nespokojnosť nad nečinnosťou štátnych orgánov v období zvyšovania cien.

Prečo je to problém

Prečo premiér považoval situáciu okolo cien potravín za takú vážnu, že z tohto dôvodu zvolal poradu a chce zrýchlené legislatívne konanie, nie je známe. SME sa snažilo získať analýzu vývoja cien potravín, ktorú na zákazku vlády vypracoval Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ten ju odmietol poskytnúť, odporučil nás na ministerstvo pôdohospodárstva. Jeho hovorkyňa povedala, že o výsledkoch rokovania bude informovať len Úrad vlády a nijaké analýzy sa zverejňovať nebudú. Ústretový nebol ani Štatistický úrad. Včera len povedal, že údaje o októbrovej inflácii zverejní na budúci pondelok.

Zvyšujúce sa ceny potravín by mohli byť pre Slovensko problémom vtedy, ak by nimi mohli byť ohrození spotrebitelia alebo schopnosť Slovenska plniť kritériá na prijatie eura. V priemere platia obyvatelia Slovenska za potraviny len 15,8 percenta svojich výdavkov. Zvyšovanie cien potravín aj rádovo v desiatkách percent by tak nemalo spôsobiť dramatické zmeny v nákupnom správaní. Výnimkou môžu byť chudobnejšie skupiny obyvateľstva v tých regiónoch, kde sú drahšie potraviny. V ich výdavkoch majú potraviny vyššiu váhu.

SkryťVypnúť reklamu

Na prijatie eura by zvyšovanie cien potravín nemalo mať vplyv, pretože sa potraviny dražejú v celej Európe, čo potvrdilo aj ministerstvo financií. A práve s ňou sa porovnáva slovenská inflácia.

Obchodníci zákon obídu

Na rokovaní o cenách potravín včera chýbali zástupcovia Zväzu obchodu a cestovného ruchu, ktorého členmi sú napríklad aj spoločnosti Tesco, COOP Jednota, Billa alebo Ahold.

Predsedu COOP Jednota Bratislava Adriana Ďurčeka neprekvapuje ani to, že podrobnosti z rokovania sa utajujú. Pripomína, že vláda pred dvoma mesiacmi na chvíľu utajila aj vlastné uznesenie, ktoré rozhodovalo o tom, či sa bude vzťah medzi obchodom a jeho dodávateľmi riešiť cez zákon, alebo iba cez takzvaný kódex správania supermarketov smerom k dodávateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďurček tvrdí, že ak by bol navrhovaný zákon prijatý, ceny by sa neznížili a nepomohli by si ani dodávatelia. Tých chce zákon v rokovaniach s obchodom posilniť napríklad tak, že obchodu prakticky zakáže vyberať jednorazové poplatky za vystavenie tovaru, jeho uverejnenie v letáku či iné marketingové akcie.

„Obchodné reťazce, ktoré majú zahraničných vlastníkov, by zrejme posilnili import a hlavne by jednoducho mohli presunúť rokovania o kúpnych zmluvách do svojich centrál vo Viedni, Varšave, v Budapešti či Prahe,“ vysvetľuje Ďurček. Celý zákon by sa tak stal zbytočným, pretože kontrakty by sa dohodovali podľa zákonov iných krajín.

Brániť by sa vedela aj skupina slovenských reťazcov Jednota, ktorá nemá zahraničného akcio­nára. „Našli by sme spôsob, ako si nechať voľné ruky pri rokovaniach,“ povedal Ďurček.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu