Čína sa stala pre Japonsko najväčším trhom
TOKIO. Čína sa tento rok stala najväčším vývozným trhom pre Japonsko. Vystriedala v tejto pozícii Spojené štáty americké. Je za tým spomalenie americkej ekonomiky. Ekonómovia však tvrdia, že USA sú pre Japonsko stále dôležité. Preto veľká časť japonského exportu do Číny pozostáva zo súčiastok, z ktorých sa v Číne vyrobia stroje, a tie sa následne vyvážajú do USA. Od januára do septembra vyviezli japonské podniky do Číny tovary za 12,8 bilióna japonských jenov, zatiaľ čo do USA za 12,6 bilióna.
(sita, reuters)
Úroky sa eurozóne nezmeniliFRANKFURT NAD MOHANOM. Európska centrálna banka úroky včera nezmenila. Základná úroková sadzba je tak už piaty mesiac na štyroch percentách. Rozhodnutie banky trhy očakávali. Banka úroky nemení pre silné euro a krízu na finančných trhoch. Predtým, ako sa kríza na americkom hypotekárnom trhu v auguste rozšírila aj na svetové úverové trhy, banka uvažovala, že koncom roka úroky zvýši na 4,5 percenta. Prezident ECB Jean-Claude Trichet však minulý mesiac povedal, že eurozóna čelí rastúcim inflačným tlakom a ekonomický rast sa spomaľuje. Ekonómovia si preto myslia, že úroky sa meniť nebudú.
(sita, reuters)
Česká vláda zatiaľ karlovarské sanatórium privatizovať nebude
PRAHA. Štát nebude privatizovať bývalé karlovarské liečebné sanatórium Thermal, pokiaľ neukončí všetky súdne spory, v ktorých má šancu zvíťaziť. Spory o hotel Thermal by totiž mohli znížiť jeho hodnotu. Štátu by tiež hrozilo, že by kupujúci musel nahradiť prípadné škody z prehratých súdnych sporov. Na včerajšom rokovaní kontrolného výboru snemovne o tom poslancov informoval námestník ministra financií Ivan Fuksa. „Ministerstvo financií v tejto chvíli odporúča pokračovať v tých súdnych sporoch, v ktorých sme si istí, že ich vyhráme,“ povedal Fuksa.