BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva ustúpilo požiadavkám Slovenských elektrární. Tie sa bránili pôvodnému návrhu novely zákona o energetike z dielne rezortu hospodárstva, podľa ktorej mal pravidlá pre predaj elektriny určovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. „Návrh, keď regulačný úrad stanovuje podmienky tendra, môže ohroziť pravidlá voľného trhu a byť v rozpore s legislatívou platnou v Európe,“ povedal vtedy hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva.
Regulátor určovať ceny na aukciách nebude
Podľa vládou schválenej novely novely už regulačný úrad nebude priamo určovať pravidlá aukčného predaja. Bude však schvaľovať návrh záväzných pravidiel, ktoré si určí výrobca elektriny. Ten bude potom povinný tieto pravidlá dodržiavať.
K vládou schválenému zákonu elektrárne včera ešte nezaujali žiadne oficiálne stanovisko.
Rozšírením právomoci dohľadu nad aukčným predajom elektriny by sa podľa rezortu hospodárstva mala dosiahnuť vyššia kvalita regulácie, transparentnosť na trhu a vyššia disciplína regulovaných subjektov. Vládnu novelu musí ešte schváliť parlament.
Príčinou bol vraj netransparentný tender
Zapojenie regulačného úradu do aukčného predaja elektriny vyvolala nespokojnosť ministerstva hospodárstva s tým, ako aukciu organizujú Slovenské elektrárne.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek ju nedávno označil za netransparentnú, pretože ceny elektrickej energie boli v porovnaní s Nemeckom o sedem eur za megawatthodinu vyššie.
„V čase, keď sa Slovensko stáva nesebestačné vo výrobe elektrickej energie, má regulačný úrad právo vstúpiť aj do problematiky tendrov,“ povedal nedávno hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.
Slovenské elektrárne netransparentnosť aukcie vzápätí odmietli. „Nie je pravda, že aukcia sa skončila pri cenách o sedem eur vyšších než v Nemecku. Cenový rozdiel pri predkladaní ponúk predstavoval menej ako štyri eurá,“ povedal Kopřiva.
Firma transparentnosť aukcie doložila tým, že jej podmienky boli zverejnené a o jej vyhlásení boli obchodníci s elektrinou informovaní v tlačovej správe.
„Na tendri sa zúčastnilo 29 súkromných, ako aj štátnych firiem a žiadna z nich nevzniesla námietky,“ bránili sa elektrárne.