Afrika stojí každého člena Európskej únie 100 eur ročne. Na severnej pologuli nikto nepomáha čiernemu kontinentu viac.
Keď včera v Lisabone predseda Európskej komisie pre rozvojovú pomoc Louis Michel slávnostne otvoril trojdňové fórum Európske rozvojové dni, pre potlesk si prišli aj šéf komisie José Manuel Barroso či bývalý šéf OSN Kofi Annan.
Iba miliardy nestačia
Napriek tomu, že 22 najbohatších štátov napumpovalo minulý rok do Afriky až 80 miliárd eur, západný svet si včera vypočul ostrú kritiku afrických zástupcov a mimovládnych organizácií. Európa podľa nich zlyháva v uskutočňovaní svojich plánov.
Najmä v súvislosti s hrozbou klimatických zmien a ich dosahu na rozvojové programy označil prezident Maldív Maumún Abdal Gajúm dvadsaťročnú agendu svetových mocností za čas „nesplnených sľubov a zmeškaných príležitostí“.
Podľa zástupcov viacerých humanitárnych organizácií zabúda Brusel pri tvorbe svojich plánov na názor tých, koho sa najviac dotknú. „Pomáhate nám s rozvojom. Ale pre koho sa rozvíjame? Pre vás?“ pýtala sa Bangladéšanka Wahída Bašar Ahmedová zo združenia ActionAid International.
Afrika žiada investície
Záväzky krajín podpísaných pod Kjótskym protokolom o znižovaní emisií oxidu uhličitého sa nemôžu riešiť tým, že sa investíciami do krajín tretieho sveta zvýši ich produkcia v Afrike. Podľa aktivistov tým len vytvárame ďalší problém.
Úplne inak vidia situáciu niektorí predstavitelia vlád afrických krajín. Tí by v nefungujúcom hospodárstve radšej privítali obchodné investície, ako oklieštenú finančnú pomoc.
„Každý vie zasadiť strom, ale nie každý vie postaviť na nohy národný priemysel,“ povedala ugandská ministerka životného prostredia Maria Mutagambaová.
Pomáhate nám s rozvojom. Ale pre koho sa rozvíjame? Pre vás?
Wahída Ahmedová, ActionAid
Autor: Lisabon