MADRID. Majstrovstvá sveta WTA odštartovali v roku 1972 v americkom Boca Ratone so šestnástkou najlepších tenistiek roka a s prevahou domácich hráčok. Američanky a tenistky z vyspelých krajín Západu si dlho držali dominanciu, v roku 1986 sa na turnaj kvalifikovalo až deväť hráčok z USA. Po páde železnej opony sa situácia začala meniť.
Pád opony otvoril bránu aj tenisu
Najprv sporadicky a potom v deväťdesiatych rokoch už pravidelne štartovali na záverečnom turnaji najlepších hráčok roka zástupkyne bývalého komunistického bloku. Zmenil sa aj formát turnaja, na ženský Masters postúpilo od roku 2003 už len osem najlepších. Na konci sezóny 2004 obsadilo väčšinu miest päť Rusiek a titul pri svojej premiére vybojovala 17-ročná tínedžerka Maria Šarapovová. Nie je sama, čo tenisovo vyrastala v západnom svete a našla si tam aj druhý domov.
Už to nie je prekvapenie, že aj tento rok postúpilo do Madridu šesť tenistiek z krajín, kde za socializmu brali tenis ako buržoázny šport a bránili mu v rozvoji. K Ruskám Svetlane Kuznecovovej, Marii Šarapovovej, Anne Čakvetadzeovej sa pridali výkonnostne prudko napredujúce Srbky Jelena Jankovičová s Anou Ivanovičovou a po piatich rokoch sa medzi elitu vrátila aj slovenská jednotka Daniela Hantuchová.
Rusky majú tímovú silu
Čísla zo svetového šampionátu korešpondujú aj so svetovým rebríčkom. V prvej stovke je až 15 hráčok z Ruska a celkove štvrtina z krajín niekdajšieho sovietskeho impéria (spolu s Ukrajinou, Bieloruskom, Estónskom, Uzbekistanom). Rusky vyhrali tri zo štyroch posledných ročníkov tímového Pohára federácie.
Tenis sa v krajinách východnej Európy zaradil medzi najatraktívnejšie športy. V Srbsku ho zásluhou veľkých úspechov Jankovičovej, Ivanovičovej aj mužskej hviezdy Novaka Djokoviča už kladú na úroveň futbalu či basketbalu. Hoci donedávna nemal v krajine bývalej Juhoslávie žiadnu tradíciu a Ivanovičová často pripomína svoje začiatky s raketou na vypustenom bazéne - kurtov bolo v Belehrade poskromne.
Prevaha aj o rok v Dohe
V prvej päťdesiatke sú už ukrajinské sestry Aľona a Kateryna Bondarenkové s krajankou Juliou Vakulenkovou, k špičke sa blíži 18-ročná Bieloruska Viktoria Azarenková, silné pozície si držia Češky na čele s Nicole Vaidišovou a slovenskou stálicou zostáva Daniela Hantuchová. V rebríčku stúpajú mladé Poľky, Rumunky i Maďarka Ágnes Szávayová.
Konkurencia v ženskom tenise v posledných rokoch výrazne stúpla. Pri tomto trende možno čakať, že aj na konci budúceho roka na majstrovstvách sveta v novom dejisku v katarskej Dohe budú mať väčšinové zastúpenie hráčky z krajín bývalého komunistického bloku.
Autor: Madrid