BRATISLAVA. O spoločnom kandidátovi na prezidenta bude KDH rokovať len s SDKÚ. Rozhodlo o tom v pondelok predsedníctvo strany. Podpredseda KDH Daniel Lipšic je presvedčený, že sa s SDKÚ napokon dohodnú.
„Budeme radi, ak spoločného kandidáta následne podporia,“ povedal Lipšic o úlohe SMK pri výbere opozičného kandidáta. Podľa neho to bude jeden z dvojice Iveta Radičová z SDKÚ alebo Pavol Hrušovský z KDH.
„Som veľmi prekvapený,“ povedal včera podpredseda SMK József Berényi. Všetky tri opozičné strany včera spolu rokovali o odvolaní predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru z funkcie.
Predseda SMK Pál Csáky sa pre zahraničnú pracovnú cestu na stretnutí nezúčastnil.
Berényi povedal, že na stretnutí sa krátko hovorilo aj o prezidentských voľbách. Dohodli sa na ďalších rokovaniach. SMK nikto neupozornil, že o prezidentskom kandidátovi opozície sa bude hovoriť bez nich. Berényi povedal, že ak bude KDH postupovať, ako oznámil Lipšic, tak na nich „hrali divadlo“.
Hlavným dôvodom na samostatný postup KDH je podľa Lipšica to, že SMK nestavia do volieb svojho kandidáta. Prekáža mu tiež radikalizácia SMK.
Vzťahy medzi SMK a bývalými vládnymi partnermi sa naštrbili po tom, ako nový predseda strany Csáky otvoril citlivú tému Benešových dekrétov. Obe strany to kritizovali.
O stanovisku KDH nevedel ani predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Nikto mi takéto rozhodnutie netlmočil,“ povedal s tým, že je to vecou KDH. „Každý súdny človek vie, že dobrý výsledok má šancu, ak bude čo najširšia podpora v opozícii.“
Dzurinda hovorí, že sa o takú podporu snaží, „aj keď o tom nehovorím“.
Predseda SMK Pál Csáky bol včera na služobnej ceste v Lisabone.
KDH nahnevali Csákyho výroky
Podpredseda KDH Daniel Lipšic hovorí, že to, ako sa SMK po nástupe Pála Csákyho do vedenia radikalizuje, ho mrzí. KDH nahnevali Csákyho výroky o tom, ako prebiehala posledná opozičná rada.
Csáky povedal, že partnerom vytkol to, že hlasovali za nemennosť Benešových dekrétov, Lipšic však hovorí, že to asi sedeli na inej rade.
„Hlavné výhrady sa týkali pôsobenia SMK. Dali sme im najavo, že takáto radikalizácia výrazne ohrozuje opozičnú spoluprácu,“ povedal Lipšic.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos hovorí, že na spor sa treba pozerať s „nadhľadom“. Kým ich KDH o svojom rozhodnutí nebude informovať, nebude považovať túto informáciu za relevantnú.
Podpredseda SMK József Berényi tiež povedal, že to, že SMK vlastného kandidáta nepodporí, ešte nie je oficiálne rozhodnuté. Nevylúčil to, ak sa KDH a SDKÚ nedohodnú, koho podporiť.
Fungovanie SMK robí partnerom problémy
Sociológ Pavel Haulik považuje rozhodnutie KDH „z pohľadu úspešnosti kandidáta opozície v prezidentských voľbách“ za chybu.
„Otázka je, ako si strany voľby a svoje postavenie vyhodnotili,“ povedal.
Postoj KDH totiž podľa neho môže znamenať aj to, že spoločného kandidáta nechcú a „hrajú“ už na nasledujúce parlamentné voľby.
V tom prípade by postoj strany podľa neho mal „isté rácio“. „Súčasné fungovanie SMK robí potenciálnym partnerom SMK určité problémy,“ myslí si Haulik.
Z duelu Radičová–Hrušovský má podľa neho väčšie šance Radičová, čo vyplýva aj z prieskumov verejnej mienky.
Agentúra MVK, ktorej Haulik šéfuje, ale ešte pri možnostiach, koho by ľudia zvolili za prezidenta, ani raz neponúkla Hrušovského.
Urobila to prvýkrát teraz, keď ho vymenila za Jána Figeľa, ktorý svoju kandidatúru odmietol.
Výsledky prieskumu budú podľa Haulika známe o niekoľko dní.
Stĺpček Petra Schutza
Šachisti
Zatiaľ nie je jasné, či medzi prezidentom a KDH existuje nejaká tajná zmluva, ale kresťanskí demokrati urobili prvý krok k znovuzvoleniu Ivana Gašparoviča.
Rozhodnutie KDH, že o spoločnom kandidátovi budú rokovať len s SDKÚ, totiž vyzerá ako príprava na nedohodu.
Teda na prvé čítanie celkom určite. Asi s takou zápletkou, že pod zámienkou akejsi „radikalizácie SMK“ vylúčia jazýček na váhach, aby sa potom dalo argumentovať, prečo baráž Iveta Radičová kontra Pavol Hrušovský nemá víťaza... A keďže každý trvá na svojom, kandidujú obidvaja.
Skôr než pred centrálu KDH dorazia tri ťavy naložené kožušinami a ohnivou vodou od Ivana Gašparoviča, mali by Daniel Lipšic a spol. zvažovať, že posledné štyri semestre z politickej stratégie iba prepadávali. A takto rozohraná partia je pochybná totálne. Ak došli k presvedčeniu, že budúcnosťou slovenskej politiky je štiepenie podľa nacionálnej osi, tak je lepšie hovoriť priamo.
Pretože prípadné tvrdenie, že podpora celej opozície aj s SMK by spoločnému kandidátovi viac vzala ako dala, je urážkou Slovenska.