BRUSEL. Srbsko dnes takmer po dvoch rokoch obnoví rozhovory o možnom vstupe do únie. Európska komisia znovu začne s vládou v Belehrade vyjednávať o takzvanej Stabilizačnej a asociačnej dohode, kľúčovom dokumente, ktorý je vstupnou bránou pre budúce členstvo krajín v klube. Oznámil to včera komisár pre rozšírenie Olli Rehn.
Ústretový tribunál
Zbližovanie Bruselu a Belehradu bolo zmrazené vlani na jar preto, že srbská vláda podľa hlavnej žalobkyne Medzinárodného súdu pre bývalú Juhosláviu Carly del Ponteovej vtedy plne nespolupracovala s tribunálom na zadržaní zvyšných vojnových zločincov najmä Ratka Mladiča. Bývalý srbský generál sa stále ukrýva na slobode.
Aj keď sa Mladičovo vydanie do Haagu nijako nepriblížilo, Rehn „po konzultáciách“ s del Ponteovou vyhlásil, že možno Srbsku znovu otvoriť európske dvere. „Carla del Ponteová považuje súčasnú spoluprácu Belehradu za dôkaz politickej vôle zadržať zvyšných zločincov,“ dodal.
Gesto pre Belehrad
Srbská vláda teraz bude môcť dokončiť vyjednávanie o asociačnej dohode. Komisár dal jasne najavo, že jej podpis a tým i vstup do platnosti nebude možný bez Mladiča v Haagu. Gesto proti Belehradu sa tak vykladá ako snaha udržať Srbsko na strane Západu krátko pred 10. decembrom, keď vyprší limit na rozhodnutie o štatúte Kosova. Európske štáty zrejme podporia nezávislosť kosovskej provincie, na nevôľu belehradskej vlády.
Únia hodnotí:
Turecko: Kritika najmä za obmedzenú slobodu slova a článok 301, ktorý trestá urážku Tureckej republiky. Vzťahy s Cyprom stále nenormalizovalo.
Chorvátsko:Vzorový príklad pre balkánske krajiny, ako sú Albánsko, Macedónsko a Bosna. Aj ono však musí pokročiť v súdnych či imigračných reformách.
Autor: šaf