Ako riešiť situáciu, keď si sused zabral časť môjho pozemku a sporí sa so mnou, že je jeho?
Ak sa ako vlastník pozemku domnievate, že vlastník susedného pozemku zabral časť toho vášho, môžete sa dožadovať ochrany svojho vlastníckeho práva na súde. Môže pritom ísť o rôzne situácie.
Ak sused zabral časť vášho pozemku, ale podľa evidencie v katastri nehnuteľností, ako aj podľa geometrického zamerania je tento pozemok vo vašom vlastníctve, je potrebné podať na súde návrh na zdržanie sa zásahov do vášho vlastníckeho práva (žalobu na vypratanie nehnuteľnosti).
Zložitejšia je situácia, keď sa susedia nevedia dohodnúť na tom, kadiaľ má viesť hranica medzi pozemkami. Vtedy je potrebné požiadať o geometrické zameranie hranice medzi parcelami. Až potom sa možno domáhať ochrany vlastníckeho práva návrhom na určenie vlastníckeho práva.
Do okruhu určujúcich návrhov na ochranu vlastníckeho práva patrí aj návrh na určenie hranice medzi spornými pozemkami. V takomto prípade ide o vzájomné vymedzenie predmetu dvoch vlastníckych práv. Určením hranice susediacich pozemkov súd vymedzí, komu z vlastníkov susediacich pozemkov sporná plocha patrí.
Môže starší človek obdarovať majetkom iba jedno z detí? Čo potom s dedením?
Áno, obdarovať iba jedno z detí a darovať mu za svojho života nehnuteľnosť je možné. Darca, vlastník nehnuteľností, môže za svojho života nakladať so svojím majetkom tak nehnuteľným, ako aj hnuteľným neobmedzene. Môže ho predať, darovať i zameniť, zriadiť o ňom závet, založiť ho, prenajať a podobne.
Ak vlastník za života daruje svoj majetok jednému dieťaťu, tento majetok zmení vlastníka, a teda už nebude predmetom dedičského konania, pretože v čase smrti nepatrí poručiteľovi (darcovi).
Skutočnosť, že starý človek daruje počas života nehnuteľnosť, môže aj nemusí mať vplyv na výšku dedičstva ostatných súrodencov.
Podľa ust. § 482 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak je viac dedičov, vyrovnajú sa medzi sebou na súde dohodou o dedičstve. Ak sa bude taká dohoda o usporiadaní dedičstva uzatvárať, je len vecou dohody dedičov, či na skutočnosť darovania a akým spôsobom prihliadne.
Obdarovaný dedič nie je povinný čokoľvek z darovaného majetku do dedičstva vracať. Ak za života poručiteľa dostal viac, než predstavuje hodnota jeho dedičského podielu, nenadobudne z dedičstva nič. Neobdarovaným deťom súd potom potvrdí iba to, čo v dedičstve zostalo ku dňu smrti poručiteľa (predtým darcu).
(ht)