BRATISLAVA. Od septembra začali za štúdium platiť denní študenti, ktorí študujú na viac ako jednej vysokej škole alebo študujú dlhšie, ako by mali.
O výhodný úver od Študentského pôžičkového fondu, ktorý sa začne úročiť tromi percentami až po skončení štúdia, však nemajú záujem. Požičať si desať, dvadsať, tridsať alebo najviac 40 tisíc korún ročne môže každý vysokoškolský študent, okrem tých, čo opakujú ročník.
Kedysi sa s peniazmi podnikalo
Na tento školský rok si zobralo pôžičku asi 1700 študentov. „O pôžičky nie je záujem, tento rok sme zrušili aj obmedzenie, podľa ktorého si mohli požičať 40 tisíc len sociálne najslabší,“ povedal riaditeľ fondu Ľubomír Zburín. V deväťdesiatych rokoch si požičiavalo okolo 5000 študentov ročne.
„Nezáujem sa dá vysvetliť tak, že na Slovensku nemáme problém s dostupnosťou vysokoškolského vzdelania a že historicky ešte nie sme zvyknutí začínať kariéru zadlžení, hoci v zahraničí je to bežné, “ povedal bývalý štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí Miroslav Beblavý.
Zburín aj Beblavý hovoria, že nezáujem o pôžičky zvyšujú štedré sociálne štipendiá, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda ako náhrady, keď chcela spoplatniť štúdium.
Pred desiatimi rokmi bol o pôžičky podľa Beblavého vyšší záujem najmä preto, že sa peniaze požičané z fondu dali investovať v banke s dobrým úrokom. „Určite je aj teraz výhodnejšie požičať si z fondu ako z banky, ale študenti sa zatiaľ nechcú zadlžovať.“
„Jednoducho mi to nevychádzalo. Rodičia mi peniaze nedávali a ako prváčka som nestíhala školu aj prácu, tak som si požičala,“ odpovedá Lucia, ktorá v lete skončila štúdium na Filozofickej fakulte UK.
V ďalších ročníkoch si už peniaze nepožičiavala, pretože si cez leto v zahraničí zarobila toľko, aby jej to stačilo na celý rok.
V júni doštudovala a v auguste začala splácať pôžičku. „Vraciam iba 20 tisíc, čo mesačne vychádza po dvesto korún,“ povedala Lucia. Dnes mesačne zarába o málo viac, ako je slovenský priemer.
Od banky si požičali najmä na brigády
Od najväčšej slovenskej banky - Slovenskej sporiteľne - si vysokoškoláci ku koncu minulého roka požičali v porovnaní s rokom 2005 o viac ako 15 percent vyššiu sumu.
„Najväčší objem úverov sme poskytli vysokoškolákom, keď študenti uhrádzali letné pracovné pobyty v zahraničí,“ povedala hovorkyňa sporiteľne Miriam Fuňová. Priemerná výška úveru sa zvýšila v roku 2006 medziročne o štvrtinu, asi na 77 tisíc.
Zo sto miliónov, ktoré má fond na pôžičky každý rok, tento rok minul len polovicu. Zvyšné sa kumulujú a teoreticky ich bude mať fond aj na budúci rok.
Väčší záujem o pôžičky predpokladá šéf fondu vo chvíli, keď sa začne platiť za externé štúdium. Externí študenti si môžu požičiavať od tohto roka, keďže sa predpokladalo, že od septembra budú musieť za štúdium platiť. Zatiaľ si ich úver zobralo len 32.