BRATISLAVA. V 35 nemocniciach nie je dosť lekárov a sestier, ukázal prieskum Slovenského odborového zväzu zdravotníctva. Otázky poslal do 71 nemocníc, zatiaľ odpovedalo 42.
Nedostatok lekárov majú menšie nemocnice ako Piešťany, Bánovce nad Bebravou či Partizánske, ale aj fakultné – v bratislavskej Petržalke a v Košiciach na Rastislavovej ulici.
„Osem nemocníc nedodržiava pracovný čas 56 hodín týždenne, najmä pre nedostatok personálu,“ hovorí šéf zväzu Anton Szalay.
Hľadajú na Ukrajine
Nemocnice výsledky prieskumu neodmietajú. „Hľadáme internistu, ortopéda, lekára na oddelenie dlhodobo chorých a na rehabilitácie, ale nedarí sa. Štát platí za štúdium medicíny veľké peniaze a študenti hneď po skončení odídu do zahraničia,“ hnevá sa námestník riaditeľa v nemocnici v Brezovej pod Bradlom Jozef Greš.
S lekármi, ktorí si robia atestáciu u nich, nemocnica podpísala zmluvu, podľa ktorej v nej za to, že im platí stravu, časť školného a voľno na štúdium, musia zostať pracovať aspoň päť rokov. Priznáva, že sa s lekármi dohodli, že do konca roka potiahnu služby aj nad limit povolený zákonníkom. Súhlasili, lebo im neklesli mzdy.
Riaditeľ psychiatrickej nemocnice v Hronovciach v Levickom okrese hovorí, že je ochotný porušiť každý zákon, ak to bude nevyhnutné, aby zabezpečil starostlivosť o pacientov. „Doktorov nevyrobím, najmä nie v našom okrese. Inzerovali sme už aj v Bulharsku a na Ukrajine, ale aj tí idú radšej ďalej do Európy,“ hovorí.
Nezvyšujú platy
Vo fakultnej nemocnici v Trnave, v detskej fakultnej v Bratislave a v nemocnici v Galante dodržujú zákonník, ale lekárom pre menej služieb klesli mzdy.
Riaditeľ fakultnej nemocnice v Trnave Martin Tabaček hovorí, že im čiastočne pokles nahrádzajú, námestník riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave Michal Haľko zase, že sú o tom ochotní uvažovať.
V Galante platy lekárom klesli o tisíc až päťtisíc korún, sestrám o tisícku. Nemocnica navyše nezvýšila základné platy lekárom od septembra o 15 percent, ako sa zaviazala.
Podľa prieskumu to nedodržalo 15 nemocníc. „Zamestnancom budeme odporúčať, aby sa obrátili na súd,“ hovorí Szalay.
Odborári napísali poslancom list, že do systému musí ísť viac peňazí. Štát musí za poistencov platiť odvody päť percent.