Základy tohto podniku a s ním súvisiaceho mestečka Hellerau položil v roku 1909 podnikateľ Karol Schmidt spolu s ekonómom Wolfom Dohrnom a architektmi Richardom Riemerschmidom, Heinrichom Tessenowom a Hermannom Muthesiusom Vytvorili jedno z prvých záhradných miest na nemeckej pôde. Dohrn zároveň položil základy vzdelávacieho ústavu a získal na vyučovanie rytmického tanca švajčiarskeho hudobného pedagóga Emila Jacquesa-Dalcrozeho.
Hlavným mottom dielní bolo "lacno a efektívne" a citlivo k životnému prostrediu. Na zatepľovanie domov používali drevo, kartón a chaluhy, čiže jazernú alebo morskú trávu, ktorá najlepšie udržiava teplo. Za jeden rok dokázali vybudovať celé ulice tak, aby harmonizovali s vidieckou krajinou. Každý architekt mal svoj vlastný štýl, ktorý sa výrazne odlišoval od ostatných. Tessenow preferoval jasný štýl, Hermann Muthesius individualistický štýl, ktorý vidieť v radovej výstavbe v Hellerau, ako aj pri návrhoch nábytkov pre dielne. Richard Riemerschmid navrhol originálnu formu fabriky - formu skrutkového zveráka.
Fabrika sa od svojho založenia v roku 1907 volala Nemecké dielne pre remeselnícke umenie - Karl Schmidt a zamestnávala 300 zamestnancov. Zo Schmidtovej remeselníckej dielne sa v priebehu niekoľkých rokov vyvinul veľký nábytkársky gigant, ktorý má dodnes bohatú tradíciu a výrobu vysokej kvality.
Politický zvrat v roku 1989 umožnil znovuoživenie v Hellerau - rekonštrukciu záhradného mestečka, kultúrnej inštitúcie Festspielhaus, ako aj samotných dielní.
Alžbeta Vašková, Stanislava Mrvová, Mária Váczlavová, Jana Janeková,
Adriana Sekerová,
František Schramm