Nálada pred nedeľňajším večerným zasadnutím veľkej koalície v Berlíne bola mimoriadne napätá. Minister vnútra a kresťanský demokrat (CSU) Wolfgang Schäuble otvorene vyhlásil, že pokračovanie koalície so sociálnymi demokratmi (SPD) po voľbách v roku 2009 neprichádza do úvahy.
Kancelárka Angela Merkelová (CDU) dôrazne odmietla odklon od reforiem, ktorý po nedávnom zjazde v Hamburgu žiada koaličná SPD. A šéf sesterskej CSU Erwin Huber naliehal, aby sa špičky koaličných strán konečne na niečom dohodli.
Koalícia zasadala štyri hodiny. Bez výsledku. Ak nerátame, že sa v niektorých bodoch dohodla, že sa dohodne. Ako napríklad v prípade paušálu pre pendlerov. Od januára štát preplatí ľuďom denne dochádzajúcim do vzdialenejšej práce náklady za cestovanie až od 21. kilometra. Sociálni demokrati chcú, aby sa platilo už od prvého kilometra.
Rozdávať či nerozdávať
Dlhý zoznam sporných otázok sa po zasadnutí nezmenšil: minimálna mzda pre pracovníkov pošty, dlhšie vyplácanie podpory pre starších nezamestnaných, prídavky na deti, či zavedenie maximálnej rýchlosti na diaľniciach. To všetko naďalej zaťažuje vzťahy v koalícii. Ľavičiari chcú rozdávať viac, než sú kresťanskí demokrati ochotní dovoliť, aby zachovali reformný kurz vlády.
Kým vládne strany hovorili o pokojnej a vecnej atmosfére rokovaní a miernom pokroku, opozícia, médiá i verejnosť takí optimistickí nie sú. Opoziční Zelení hovoria o Nemecku ako o krajine bez funkčnej vlády. „Ani sa nedá povedať, že vládne,“ povedal šéf parlamentnej frakcie Zelených Fritz Kuhn pre Frankfurter Rundschau.
Aj Nemci strácajú s rozhádanou vládou trpezlivosť. Podľa prieskumu inštitútu Emnid by sa koalícia mala rozpadnúť, ak sa nedokáže dohodnúť. Tvrdí to až 54 percent Nemcov, kým 39 percent chce jej pokračovanie.
Ako dlho vydržia?
Predčasný koniec vládnej koalícii predpovedá aj britský denník Financial Times. Ani jedna z vládnych strán síce podľa neho nemá záujem na predčasných voľbách, ktoré by sa zrejme skončili opätovným vytvorením veľkej koalície, vzťahy sú však príliš napäté, aby vydržali dva roky. Obe strany chcú i naďalej pokračovať vo svojej najnovšej stratégii: sociálni demokrati búchať do stola a požadovať zjemnenie reforiem a kresťanskí demokrati ich snahy vytrvalo bojkotovať.
Financial Times dokonca stavil na rozpad koalície fľašu značkového šampanského Veuve Clicquot.
Nevidno, ktorým smerom vláda vládne. Ani sa nedá povedať, že vládne. Fritz Kuhn šéf parlamentnej frakcie Zelených