Vzdelaní neberú prácu ostatným

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zdôraznila význam rozvoja vysokoškolského vzdelania pre zamestnanosť, a to i tých, ktorí vysokú školu neabsolvujú.

Obavy z vytlačenia menej kvalifikovaných z pracovného trhu sú neoprávnenéObavy z vytlačenia menej kvalifikovaných z pracovného trhu sú neoprávnené (Zdroj: ARCHÍV SME)

PARÍŽ. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v rozsiahlej štúdii uviedla, že rozvoj vysokoškolského vzdelania neohrozuje vyhliadky zamestnanosti menej kvalifikovaných.

Stredná škola predstavuje len minimum

Naopak – nepochybne ich zlepšuje a že obavy z vytlačenia menej kvalifikovaných z pracovného trhu v dôsledku tohto rozvoja nie sú oprávnené.

V štúdii sa píše, že v kraji­nách, kde sa vysoké školstvo rozvíjalo najrýchlejšie, sa v rokoch 1995 až 2004 nezamestnanosť znížila viac alebo aspoň sa zvyšovala pomalšie ako v krajinách, kde bol rozvoj vysokého školstva pomalší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Česká republika je spolu so Slovenskom a Nemeckem uvádzaná ako príklad krajín druhej skupiny - v uvedenom období sa tam podľa OECD citelne zvýšila nezamestnanosť nekvalifikovaných.


Štúdia konštatuje, že stredná škola dnes predstavuje pre úspešný vstup do života minimum. S vysokou školou sa vyhliadky uplatnenia značne zvyšujú.

Vysokoškoláci – lepšie vyhliadky, vyššie platy

V krajinách OECD malo v roku 2005 v priemere zamestnanie len 56 percent absolventov základnej školy, 75 percent stredoškolákov, ale 84 percent vysokoškolákov. V ČR to bolo v rovnakých kategóriách 41, 75 a 86 percent, na Slovensku 22, 71 a 84 percent. Najlepšie na tom boli vo všetkých kategóriách Islanďania; prácu malo 82 percent absolventov základnej školy, 88 percent stredoškolákov a 92 percent vysokoškolákov.

SkryťVypnúť reklamu

Nezanedbateľné sú aj platové výhody plynúce z absolvovania vysokej školy. Vo väčšine členských krajín organizácie sú príjmy absolventov vysokých škôl najmenej o 25 percent vyššie ako príjmy stredoškolákov. V Česku to bolo predvlani o viac ako 80 percent, podobne ako napríklad v USA, v Maďarsku prevyšovali príjmy vysokoškolákov príjmy stredoškolákov viac než dvojnásobne.

Do škôl treba investovať

Nedá sa vôbec pochybovať, že dopyt po vzdelaní bude rásť, a to ako z hľadiska kvantity, tak z hľadiska kvality, čo vyvoláva otázku financovania, uvádza ďalej OECD. Podľa nej bude potrebné viac mobilizovať verejné aj súkromné zdroje. Ale peniaze samy nič nevyriešia, bude treba usilovať o to, aby investície do vzdelania boli podstatne efektivnejšie ako teraz.

SkryťVypnúť reklamu

Sever dotuje, juh vyžaduje spoluúčasť

Organizácia nedáva žiadny recept. Konštatuje len rôzny prístup rôznych krajín. Severské štáty dávajú prednosť masívnym verejným investíciám, Austrália, Južná Kórea, Japonsko, Nový Zéland a Británia preniesli časť nákladov na študentov.

V roku 2004 boli výdavky krajín OECD na žiaka a študenta od základnej po vysokú školu v priemere 7572 dolárov (takmer 200 tisíc korún). V Českej republike to podľa štúdie bolo 4484 a na Slovensku 3058 dolárov. Česká republika tak bola asi na začiatku poslednej tretiny. Najväčšie výdavky boli v USA (12 092 dolárov) a najmenšie v Turecku (1527 dolárov).

V tom istom roku vydali krajiny OECD na vzdelanie v priemere 5,8 percenta HDP. V ČR to bolo 4,9 a na Slovensku 4,8 percenta, zatiaľčo na Islande, ktorý bol na čele tabuľky, to bolo 8 percent a v Turecku na chvoste tabuľky 4,1 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu