Vážny nedostatok ľudských zdrojov

Stredoeurópsky trh práce je prehriaty - tvrdia predstavitelia významných investorov. Nezamestnanosť je relatívne nízka, je tu veľa dobrých pracovných ponúk, ktoré si konkurujú.

Takto to vyzeralo pred tromi rokmi na výberových konaniach v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroen. Firma si vyberala kvalitných ľudí, ktorých ešte ďalej vzdelávala. Dnes sa už priestor pre výber nových ľudí do značnej miery zúžil.Takto to vyzeralo pred tromi rokmi na výberových konaniach v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroen. Firma si vyberala kvalitných ľudí, ktorých ešte ďalej vzdelávala. Dnes sa už priestor pre výber nových ľudí do značnej miery zúžil. (Zdroj: ARCHÍV SME)

Napríklad kvalitní technici alebo informatici si môžu vyberať tak ako nikdy predtým. Fluktuácia dosiahla neobvyklú úroveň. Ľudia odchádzajú na čas do zahraničia, aby zarobili viac ako doma a získali skúsenosti.

Znížila sa kvalita, zvýšila sa fluktuácia

Najväčší hráči na trhu - automobilky - majú zrejme aj najväčšie problémy.

„Keď sme pred niekoľkými rokmi začínali, mali sme každý týždeň asi 200 nových uchádzačov o prácu. Teraz sa ich počet znížil na 40 - 50 týždenne,“ povedala na stretnutí „Vývoj Európskeho trhu práce“ vedúca oddelenia ľudských zdrojov PSA Peugeot Citroen Barbara Šípošová. „Výrazne sa znížila ich kvalita a zvýšila fluktuácia,“ vyratúva. „Ak dostanú o niečo lepší plat alebo prácu bližšie k domovu, odchádzajú. Medzi dočasnými zamestnancami je fluktuácia dokonca 50 percent.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľkí výrobcovia investujú veľa aj do vzdelávania

Automobilky aj ich dodávatelia vyberajú ľudí z „jedného hrnca“ a sťažujú sa na zlú štruktúru školstva na Slovensku; aby zabezpečili plynulú výrobu, potrebujú približne 90 percent absolventov stredných odborných škôl a iba 10 percent gymnazistov. A realita je dosť odlišná - absolventov gymnázií je zhruba 32 percent a stredoškolákov 68 percent.

Liek na túto situáciu zrejme na domácom trhu nenájdu; aj keby sa hneď zatvorila polovica gymnázií a mládež by sa nahrnula do stredných odborných škôl a učilíšť, výrobcovia v priemysle potrebujú ľudí teraz a ich získavanie je stále ťažšie. „Ak potrebujem zamestnať 1000 operátorov do výroby, musím osloviť 3600 ľudí, a z tých čo zareagujú, otestovať približne 1900,“ ilustruje množstvo práce, ktoré náborári so získavaním nových ľudí majú, Barbara Šípošová. A dôraz pritom kladie na slovíčko „osloviť“. Upozorňuje tiež, že na ďalšie vzdelávanie týchto ľudí investoval doteraz koncern PSA niekoľko stoviek miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

No ľudí na slovenskom trhu práce jednoducho niet: mladí absolventi chodia na skusy do sveta ako au-pair alebo si nájdu miesta čašníkov a barmaniek. „Mladí odídu, neprehlbujú si vedomosti, potom sa vrátia vo veku 24 rokov a všetko zabudli. Treba ich vzdelávať od začiatku,“ hnevá sa Barbara Šípošová.

Skúšajú zamestnávať cudzincov

Veľkí výrobcovia na Slovensku sa preto začali pripravovať na zamestnávanie cudzincov - Ukrajincov, Poliakov, Rumunov, Bulharov. Zisťujú, aké problémy bude treba riešiť, keď sa ich zamestnávanie stane nevyhnutnosťou. Určite budú medzi ne patriť jazykové bariéry, prieťahy pri vybavovaní pracovných povolení, ale aj odlišná mentalita a pracovné návyky.

Zrejme budú musieť hľadať medzi nezamestnanými

Nedostatok technicky vzdelaných ľudí pritom nepociťujú iba bývalé socialistické krajiny ako Slovensko a Česko. Chýbajúcich ľudí avizujú napríklad aj priemyselné podniky v Rakúsku, hoci viedenská vláda dodnes uplatňuje voči novým členským krajinám EÚ prechodné opatrenia. Tie mali domácu pracovnú silu v „zasľúbených“ krajinách chrániť pred lacnými gastarbeitermi z východu. Teraz sa už informovaní Rakúšania chytajú za nos: zbadali totiž, že zatvorili brány práve pred tými najodvážnejšími a najschopnejšími ľuďmi a keď teraz dvierka cudne pootvorili pre tých, ktorých ich firmy urgentne potrebujú, žiadny nájazd sa nekoná.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako firmy na Slovensku či v Čechách začínajú preto uvažovať (okrem dovozu pracovníkov z juhovýchodu) o kvalitnejšej práci s nezamestnanými.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu