BRATISLAVA. Švajčiarska tenistka Martina Hingisová prvý raz ukončila kariéru na jeseň 2002 ako 22-ročná pre chronické problémy s boľavým členkom ľavej nohy. Vyzdravela, oddýchla si a v januári 2006 ohlásila v Austrálii návrat do kolotoča turnajov. Bývalá svetová jednotka to dnes zaiste ľutuje. V júni ju vo Wimbledone pozitívne testovali na zakázaný kokaín. Skvelá hráčka ho oznámila na tlačovej besede vo švajčiarskom Glattbruggu zlomená a v slzách.
Paríž zostal zakliaty
Hingisová sa narodila v Košiciach v tenisovej rodine, meno dostala po slávnej Martine Navrátilovej. Po rozvode rodičov sa ako 8-ročná presťahovala s mamou Melaniou do Švajčiarska. O šesť rokov neskoršie vyštartovala do profesionálneho tenisu a čoskoro začala lámať rekordy.
Vo veku 14 rokov sa v Melbourne stala najmladšou hráčkou, čo vyhrala zápas na grandslamovom turnaji. V ďalšej sezóne ju už oslavovali ako najmladšiu víťazku vo Wimbledone, keď s Helenou Sukovou triumfovala vo štvorhre. V jej najlepšom roku 1997 dvíhala nad hlavu trofej v dvojhre na troch turnajoch veľkej štvorky Australian Open - ako najmladšia grandslamová šampiónka storočia, vo Wimbledone aj na US Open a len na Roland Garros jej vo finále vyfúkla titul Chorvátka Iva Majoliová. Mala iba 16 rokov, keď sa stala najmladšou svetovou jednotkou v histórii.
V marci 1997 sa ako líderka švajčiarskeho fedcupového tímu vrátila do rodného mesta, pomohla mu k víťazstvu 3:2 nad Slovenskom. Diváci v Košiciach tlieskali jej rýchlej, pestrej, technickej hre.
Po vzostupe prišli pády
Prudký vzostup tenistky prezývanej Swiss Miss však striedali aj pády. V máji 1999 už mala v singli na konte päť grandslamových prvenstiev, no titul antukovej kráľovnej jej opäť unikol - ba parížske obecenstvo ju vo finále s Nemkou Steffi Grafovou vypískalo, až sa v závere rozplakala na maminom pleci. Francúzske publikum jej nevedelo prepáčiť, že domácu hráčku Amelie Mauresmovú nazvala „polovičným mužom“. V tom roku vypadla vo Wimbledone v 1. kole s austrálskou kvalifikantkou Jelenou Dokičovou po prehre 2:6, 0:6. To už sa na Hingisovú začali tlačiť silové americké sestry Williamsové. Aj pre zdravotné ťažkosti sa v roku 2000 po 209 týždňoch rozlúčila s postom svetovej jednotky, o dva roky neskoršie zavesila raketu na klinec.
Ani svadba, ani kariéra
Comeback po Novom roku 2006 vyzeral nádejne. V tom roku vyhrala dva turnaje, vrátila sa do top 10. V zárobkoch prekročila 20 miliónov dolárov, v tejto sezóne pridala vo februári v Tokiu 43. titul v kariére. Potom akoby sa zasekla. Pre zranenie vynechala Roland Garros, len tak-tak stihla Wimbledon. V auguste sa rozišla s priateľom, českým tenistom Radkom Štěpánkom, a tak z pripravovanej svadby nebolo nič.
Minulý mesiac sa naposledy ukázala na kurtoch, v 2. kole turnaja v Pekingu prehrala s domácou Šuai Peng 5:7, 1:6.
Po krátkom tichu dostala ďalší úder. Dopingový. Hingisová podľa očakávania vyhlásila, že sa cíti nevinná. Ale zároveň dodala, že nebude bojovať o svoju pravdu s antidopingovými komisármi.
Končí. Tentoraz už definitívne.
Kokaínové hriechy športovcov
Na listine dopingových látok je kokaín v skupine stimulantov, ako sú amfetamín či efedrín. „Nepomôže veľmi fyzickému výkonu, ale má vplyv na športovcovu psychiku: zvyšuje eufóriu aj agresivitu,“ konštatuje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. „Medzi zakázanými látkami figuruje aj preto, že šport si neželá, aby jeho hviezdy brali drogy.“ Pripomína, že „hodnoty sú nastavené pomerne s vysokou toleranciou, takže ak dopadne analýza pozitívne, pravdepodobne nešlo o jednu cigaretu, ale o opakovanú aplikáciu“.
Už prvá známa smrteľná obeť dopingu zrejme užívala kokaín: britský cyklista Tom Linton, ktorý v roku 1886 vyhral 600kilometrové preteky Bordeaux – Paríž, zomrel na predávkovanie drogami. Poslednou bol taliansky cyklista Marco Pantani, ktorý na to isté doplatil v roku 2004.
V plejáde kokaínových hriešnikov sú aj športové hviezdy: argentínsky futbalista Diego Maradona dostal 15mesačný trest za užívanie kokaínu už v r. 1992, keď hrával za Neapol, pred 12 rokmi ho zistili švédskemu tenistovi Matsovi Wilanderovi, neskôr aj svetovému rekordérovi v skoku do výšky Kubáncovi Javierovi Sotomayorovi, rumunskému futbalistovi Adrianovi Mutuovi počas jeho pôsobenia v londýnskej Chelsea, tento rok hráčovi Sampdorie Janov Francescovi Flachimu... (mo)