Myšlienku spoločného šampionátu uverejnili v stredu české médiá. O projekte hovorili predstavitelia oboch zväzov na utorkovom neformálnom pracovnom obede v Bratislave. Nezáväzne. Ako nápad hoden slova. Deň pred pražským stretnutím kvalifikácie na Euro 2008 Česko - Slovensko (hrá sa 17. 11.) sa o ňom majú zhovárať znovu. Nemusí ísť zásadne o veľkopanské reči pri dobrej večeri, hoci momentálne až na jediný moment všetko pripomína sci-fi.
Opora v tradícii
Obe strany môžu zatiaľ operovať iba tradíciou. Ak by malo Česko a najmä Slovensko futbalové vybavenie na úrovni trebárs Švédska, mali by sme dokonca prednostné právo.
Spoločná republika bola dvakrát na majstrovstvách sveta strieborná (1934, 1962), získala kontinentálny titul (1976). Pre susedov hovorí aj súčasná kvalita. Poslední organizátori ME - Portugalsko (2004), Belgicko a Holandsko (2000) aj budúci Rakúsko a Švajčiarsko (2008) či Poľsko a Ukrajina (2012) sú v športovej úspešnosti za nami.
Ak opustíme spomienky na minulosť a ružové predstavy, sú vyhliadky skôr skeptické. S opatrným dôvetkom - trinásť rokov je dlhý čas. Existuje však aj iný pohľad - trinásť rokov dozadu. V roku 1995 sa Slovensko ešte fantazmagoricky snažilo „zvideľňovať“ kandidatúrou na zimnú olympiádu. V rámci nej sa nevybudovalo nič.
Za trinásť rokov pribudlo zo športovísk medzinárodných parametrov veľmi málo: bratislavské Národné tenisové centrum, zimný štadión v Košiciach, haly v Poprade, Ružomberku, Leviciach a dobudovali sme vodnoslalomársky aréal v Čunove.
Opatrne, teda dobre
Futbal si ani neškrtol. V Košiciach zanikol štadión v bývalom Všešportovom aréali.
„Národný“ na bratislavskom Tehelnom poli je v zúfalom stave. Reprezentácia na ňom hráva na výnimku. O svoje štadióny sa z vlastnej iniciatívy viac či menej starajú iba v Žiline, Trnave, Dubnici, Trenčíne. Aspoň pre potreby našej zúboženej ligy.
Faktom je, že o možnom projekte hovoria jeho iniciátori veľmi opatrne, čo je dobré znamenie. „Vnímame ho ako beh na dlhé trate. Neformálnosť debaty mala realistický podtón,“ povedal generálny sekretár slovenského zväzu Miloš Tomáš. „Je našou povinnosťou, pre budúce generácie, aby sme sa o to pokúsili,“ cituje šéfa českomoravského zväzu Pavla Mokrého internetová stránka iDNES.cz.
Slovensko pozná zatiaľ viacročné ťahanice a maketu Národného futbalového štadióna na stiesnenom pozemku.
Aj Česko bez štadiónov
Česi sú na tom iba o čosi lepšie. V marci otvoria nový štadión pražskej Slavie pre 21-tisíc divákov. Pre ME je to málo. Vo Vítkoviciach má do roku 2010 vyrásť Národné športové centrum Morava so štadiónom na futbal i atletiku. Rekonštruovať sa má aj aréna Sparty. Počíta s tribúnami pre 40-tisíc. Na finále to nestačí.
Nádejou i problémom je pražská kandidatúra na OH 2016. Ak by sa naplnila, veľmi by pomohla infraštruktúre. Aj Česi však rátajú, že bude skôr odrazovým mostíkom k uchádzaniu sa o OH 2020. Vtedy Euro prichádza do úvahy neskôr.
Na stránke iDNES.cz začínajú analýzu o projekte optimisticky: Československo ožíva. Autor vyslovil aj symboliku. Spoločné mužstvo pod hlavičkou RCS bolo posledným, ktoré v roku 1993 bojovalo o učasť na MS.
Po rokoch by mohlo pokračovať spoločným šampionátom.
Ako to vidia na Slovensku
Miloš Tomáš, generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu: „Táto myšlienka nie je nová, teraz sa len prezentovala v médiách. Je to vízia, ktorá ak by vyšla, by priniesla injekciu futbalu na Slovensku. Nápad vznikol na spoločnom stretnutí prezidentov oboch zväzov v nedávnej minulosti. So zástupcami českomoravského zväzu sme sa dohodli na stretnutí v Prahe pred zápasom Česko - Slovensko 16. novembra. Budeme rokovať o rôznych spoločných záležitostiach, aj o príprave možnej organizácie šampionátu. Podľa našich informácií je reálna nádej, že by takéto spoločné organizovanie prešlo.“
Dušan Galis, splnomocnenec vlády pre šport: „Som za. Ak sa to podarí presadiť, klobúk dolu pred tými, ktorí to dokážu. Musí sa však pripraviť veľký plán výstavby a potrebnej infraštruktúry štadiónov vo viacerých mestách, čo by prospelo rozvoju a napredovaniu futbalu. Ale treba myslieť aj na prestavbu súvisiacich aspektov, ako dopravy, ubytovania a podobne. Momentálne naše štadióny nevyhovujú ani na kvalifikáciu majstrovstiev Európy, Česi sú v tomto pred nami.“
Dušan Tittel, bývalý generálny sekretár SFZ: „Ak si dobre spomínam, myšlienku prezentoval František Laurinec na spoločnom stretnutí prezidentov a generálnych sekretárov v roku 2004 v Brne. Z historického významu, ako aj úspechov oboch krajín vo futbale ešte pod spoločnou vlajkou, by sa už patrilo, aby tento tandem šampionát zorganizoval. Naše krajiny by nemali problém v dorozumievaní sa, je tu podobná kultúra, organizácia by sa asi zaobišla bez problémov. Na to sa bude pri hlasovaní tiež prihliadať.“
Jozef Vengloš, bývalý reprezentačný tréner, uznávaný expert vo svetovom futbale: „Pre renomé a rozvoj futbalu v našich krajinách je to pozitívny krok. Už dávnejšie som bol presvedčený o tom, že vzhľadom na úspechy, ktoré spoločné reprezentácie oboch krajín dosiahli, by sa raz patrilo zveriť Česku a Slovensku spoločný šampionát. Bude to dobré pre budúcnosť futbalu v oboch krajinách, pred svetom oprášime naše spoločné, myslím si, veľmi úspešné účinkovanie. Konkurencia na usporiadanie podobných šampionátov býva veľká, je preto dobré, že začneme ako prví a môžeme predostrieť, verím, že úspešný budúci projekt.“
Ako to vidia v Čechách
Petr Kouba, český internacionál: „Podľa mňa je to zaujímavá myšlienka. Už pätnásť rokov patríme medzi futbalovú špičku, takže snahu považujem za správnu a laickým okom ju schvaľujem. Len neviem, či je Česká republika natoľko silná, aby ME zaistila po všetkých stránkach.“
Ivan Hodúr, slovenský reprezentant: „Neviem, neviem. Ak budeme lietať v oblakoch, môžeme snívať o tom, že raz sa v našich krajinách budú hrať majstrovstvá Európy. Ale ja tomu veľmi neverím. Veď ani jeden z českých alebo slovenských štadiónov nevyhovuje. A keď ich postavíme, kto na ne bude po šampionáte chodiť?
Václav Němeček, český internacionál: Euro? Pre prestíž a reklamu výborná vec. Snáď by sme si to zaslúžili, pretože sme vo futbale top. Lenže ide o peniaze. Keď vidím súčasný stav republiky, myslím, že je to u nás nemožné. Nechcem byť zlý, ale o Slovensku ani nehovoriac.“
(ja, www.idnes.cz)
Predpoklady
l Najmenej sedem štadiónov s kapacitou 30 000, jeden, na finále, s kapacitou 50 000.
l Pravdepodobnosť rozdelenia miest 4 + 4, ako je to teraz medzi Švajčiarskom a Rakúskom. Možná je aj alternatíva 5 v Česku, 3 na Slovensku. Denník MF Dnes píše o Bratislave, Košiciach, takmer isto o Žiline a možno o Banskej Bystrici.
l Usporiadateľské mesto by malo mať dobrú infraštruktúru, blízkosť letiska a dostatok hotelov.
l Posledné ME v Portugalsku si vypýtali rozpočet takmer 150 miliárd korún. V nákladoch je napríklad i rekonštrukcia letísk a dobudovanie diaľnic .