Mladí sú nebezpeční. Zaplatia

Vodiči, ktorí jazdili bez nehody, môžu ušetriť. Najviac už tradične zaplatia mladí vodiči z väčších miest. No aj tí by si mali porovnať ponuky poisťovní.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIRKA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA. Nové cenníky povinného poistenia áut na rok 2008 už zverejnili všetky poisťovne.

Pre vodičov, ktorí jazdia bez nehody a majú auto s menším objemom motora, by sa cena povinného poistenia áut v budúcom roku nemala zvýšiť. Už tradične najviac za poistku zaplatia mladí vodiči do 25 rokov, ktorých poisťovne považujú za najrizikovejšiu skupinu.

Vyplýva to z nových cenníkov, ktoré museli poisťovne zverejniť do konca októbra.

Poisťovne škrtli niektoré kritériá pri určovaní povinného zmluvného poistenia.

Odhady poisťovní, o koľko zdražie povinné zmluvné poistenie, sa líšia. OTP Garancia, ktorá vstúpila na trh minulý rok, hovorí o náraste cien približne o 10 až 15 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vrchnej riaditeľky Wüstenrot poisťovne Dany Mackovej sa však nezvýšia o viac ako päť percent. „Na Slovensku došlo v poslednom období k najvýraznejšiemu poklesu priemerného poistného v povinnom poistení áut zo všetkých krajín Európy,“ povedala Macková. Ani Česká poisťovňa - Slovensko pri cenách na budúci rok neočakáva celoplošný nárast. „Prejavia sa však výrazné rozdiely v cenách medzi jednotlivými kategóriami vodičov ako i medzi jednotlivými poisťovňami,“ povedala hovorkyňa ČPS Ivana Čambalíková.

Poisťovne na rozdiel od minulých rokov už nepridávali v takej miere do cenníkov nové kritériá na výpočet poistného. Od niektorých kritérií naopak upustili.

Wüstenrot poisťovňa už neurčuje poistné podľa pohlavia či veku motoristu, ale len podľa výkonu motora a bezškodového priebehu. Česká poisťovňa - Slovensko už „nedelí“ vodičov podľa miesta evidencie ich áut. Generali Poisťovňa ponechala síce kritérium veku, no vekovú hranicu na získanie lepšej sadzby znížila z pôvodných 33 rokov na 25 rokov. ČSOB Poisťovňa naďalej považuje za najrizikovejších vodičov do 23 rokov z krajských miest. Kooperativa a Komunálna poisťovňa, ktoré patria do rovnakej finančnej skupiny, naďalej určujú ceny podľa objemu a výkonu motora. O cene poistky má však rozhodnúť aj vek a trvalé bydlisko.

SkryťVypnúť reklamu

Vek a bydlisko zohľadňuje aj poisťovňa Allianz, ktorá už tretí rok nezverejňuje klasický sadzobník. Na svojej internetovej stránke má takzvanú modrú kalkulačku, kde si záujemcovia môžu vypočítať cenu poistky. Kalkulačku na internetových stránkach zverejnili tento rok viaceré poisťovne.

Motoristi, ktorí sa rozhodnú zmeniť poisťovňu, musia vypovedať poistnú zmluvu najneskôr šesť týždňov, pred jej ukončením. Ak sa im skončí poistka na konci roka, poistnú zmluvu by mali vypovedať najneskôr 19. novembra.

Porovnanie

Štyridsaťročný motorista z Bratislavy, ktorý má Škodu Fabia 1,2, môže v niektorých poisťovniach ušetriť niekoľko sto korún. Najlacnejšie by ho poistka vyšla v Generali a Českej poisťovni. Zaplatil by necelých 3100 korún. Pred rokom tieto poisťovne od neho pýtali 3200 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte výraznejšie zmenila cenu ČSOB Poisťovňa. Pred rokom by zaplatil 7500 korún. Dnes mu ponúka poistku za necelých 4500 korún.

Mladí muži sú nehodovejší

„Najvyššia škodovosť je preukázateľne u mladých mužov,“ povedal generálny riaditeľ Wüstenrot poisťovne Siegfried Fatzi. Kým 25-ročný muž zo Žiliny by za poistenie Škody Fabia na budúci rok zaplatil v tejto poisťovni 7560 korún, pred rokom platil 6264.

Naopak v poisťovni Generali, ktorá znížila minimálnu vekovú hranicu na získanie výhodnejšej sadzby z 33 na 25 rokov, by dnes zaplatil 4918 korún. Pred rokom to bolo 6512 korún.

Tu si môžete porovnať ceny vo všetkých poisťovniach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu