O prípade, keď v bytovom dome ukončil činnosť jeden správca a odovzdal ju ďalšej firme bez toho, aby vlastníci schvaľovali novú zmluvu, nám napísal čitateľ z Bratislavy. Správca im v júni oznámil, že v auguste odovzdáva na základe zmluvy správcovskú činnosť v bytovom dome ďalšej spoločnosti. Nový správca, ktorý prebral agendu, vlastníkom doručil dokument s nadpisom Zmluva o výkone správy. "Túto, podľa záhlavia zmluvu, doručili len s firemným podpisom, teda bez podpisov vlastníkov a bez akéhokoľvek sprievodného listu," píše čitateľ. To, že by malo ísť o zmluvu, neskôr na schôdzi tvrdil aj konateľ novej správcovskej organizácie. "Keď som sa pýtal, kedy takú zmluvu schválili vlastníci, len opakoval, že je to zmluva, podľa mňa však nie je platná, lebo ju vlastníci neschválili. Mám pravdu?"
Máte. "Pokiaľ zmluvu s novým správcom neschválila nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, nie je platná," hovorí Vladimír Neuschl z advokátskej kancelárie Patent - Iurist.
Stanovisko právnika
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (182/1993, § 8 a nasledujúce) hovorí jednoznačne, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik, je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaná nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Pokiaľ zmluvu s novým správcom neschválila nadpolovičná väčšina vlastníkov, je neplatná.
V liste uvádzate, že pôvodný správca odovzdáva výkon správy novému správcovi na základe zmluvy. Zákon č. 182/93 umožňuje takýto postup len v osobitných prípadoch. Ide najmä o situácie, ak správca vypovedal zmluvu o výkone správy a nemôže ukončiť výkon správy, lebo vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nemajú ku dňu skončenia výpovednej lehoty uzavretú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo. Ak do jedného roka nebudú mať vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvorenú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo, správca je oprávnený previesť výkon správy na iného správcu. Právne vzťahy vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcu po uplynutí výpovednej lehoty sa riadia ustanoveniami vypovedanej zmluvy o výkone správy.
Čo s tým ďalej?
Advokát Neuschl ďalej radí, aby ste sa so svojimi otázkami obrátili na zástupcu vlastníkov, ako na osobu, ktorá je povinná zabezpečovať styk vlastníkov so správcom; respektíve, ak ste si ako vlastníci založili spoločenstvo, tak sa obráťte na predsedu spoločenstva. Ďalšou z možností je iniciovať zvolanie zhromaždenia vlastníkov, na ktoré by ste pozvali aj zástupcu správcu, prípadne oboch správcov. Na uvedenom zhromaždení budete mať možnosť si celú záležitosť prediskutovať a prípadne prijať ďalšie rozhodnutia. Aké budú ďalšie kroky, to závisí od vôle väčšiny vlastníkov. Nie sú zriedkavé ani také situácie, že vlastníci bytov akceptujú aj takéto špekulatívne preberania výkonov správy domu. Posledná veľká novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov mala za cieľ zlepšiť postavenie vlastníkov bytov, čo sa jej v mnohom aj podarilo. Na efektívne riešenie situácie, ktorá nastala vo vašej bytovke, je však potrebná súčinnosť väčšiny vlastníkov.