Vláda chce podporovať všetkých

Dotáciu k investícii môže získať firma bez ohľaduna to, či investujevo vyspelej, alebo zaostalej časti Slovenska. Môže to prehĺbiť už aj tak dosť veľké regionálne rozdielyv životnej úrovni.

ILUSTRAČNÉ FOTOILUSTRAČNÉ FOTO (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Vláda chce cez investičné stimuly finančne dotovať nielen zahraničných, ale aj domácich podnikateľov. Sprísni sa však minimálna hodnota investície, ktorá investorom umožní získať štátnu podporu. Má sa zvýšiť zo 400 na 800 miliónov korún. Platí to pre vyspelejšie regióny. Tie s vysokou nezamestnanosťou sú na tom o čosi lepšie. Ak tam prídu investori, finančnú dotáciu dostanú, aj keď investujú o polovicu menej. V niektorých prípadoch môže byť investícia ešte nižšia. Počíta s tým návrh zákona o investičnej pomoci, ktorý v súčasnosti je v parlamente v prvom čítaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z hry o podporu návrh zákona nevylučuje ani vyspelejšie regió­ny, hoci vládne strany pred voľbami aj po nich ostro kritizovali minulú vládu za veľké rozdiely v životnej úrovni na Slovensku.

„Z našich skúseností z rokovaní s veľkými koncernami je veľmi ťažké nadiktovať im, kde si investície umiestnia. Keď si už nejaké miesto vyberú, ťažko ich presvedčíte o niečom inom,“ obhajuje voľné pravidlá v návrhu zákona o investičnej pomoci hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.

Radšej odpočet ako zákon

Vláda chce podporovať popri technologických centrách a službách aj priemyselnú výrobu, teda odvetvie s nižšou pridanou hodnotou, kde sa dá zarobiť menej ako napríklad v službách.

Riaditeľ Ineko Eugen Jurzyca si myslí, že priemyselnú výrobu už v súčasnosti podporovať netreba. Táto podpora bola aktuál­na pred niekoľkými rokmi, keď sme potrebovali vyslať do zahraničia signál, že s prechodom na trhovú ekonomiku to myslíme vážne. „Dôležitosť tohto významu klesá. Oveľa závažnejšie je starať sa o kvalitu podnikateľského prostredia, z ktorej profitujú veľkí, strední, malí, domáci aj zahraniční podnikatelia,“ povedal Jurzyca. Zákon na investičnú pomoc je podľa neho zbytočný. Potrebnejšia by bola analýza, či sa peniaze na stimuly míňajú efektívne a či verejnosť má právo získať všetky informácie, napríklad o zmluvách s firmami, ktoré dotácie dostali.

SkryťVypnúť reklamu

Mikloš: Je to postavené na hlavu

Voľné pravidlá na získanie štátnej podpory vytvárajú podľa exministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) priestor na korupciu a klientelizmus tým, že dotácie môže dostať prakticky každá firma. „Dopyt po stimu­loch bude vyšší ako ponuka a tým sa zvyšuje priestor na korupciu. Je tu možnosť na zvýhodňovanie firiem blízkych koa­lícii,“ povedal.

Koalícia nedávno naznačila, že so zvýhod­ňovaním spriaznených firiem nemá problémy. Bez verejnej súťaže sa k miliardovej zákazke na výstavbu vojenského archívu dostala firma Ikores, ktorá sponzorsky podporila Smer.

Zákon umožňuje, aby podporu získala aj automobilová alebo elektrotechnická firma na západe Slovenska. Práve tieto a niektoré ďalšie odvetvia trpia nedostatkom domácich pracovníkov a musia dovážať ľudí z Bulharska, Rumunska alebo Ukrajiny. „Ak chce vláda podporovať spracovateľský priemysel v rozvinutejších regiónoch, kde už teraz je nedostatok pracovných síl, tak je to postavené na hlavu,“ myslí si Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď Mikloš dočasne šéfoval ministerstvu hospodárstva, rezort pripravil pravidlá pre stimuly. Podporu napríklad pre spracovateľský priemysel mohli získavať len najchudobnejšie regióny. V bohatších častiach sa mali podporovať len odvetvia s vyššou pridanou hodnotou, teda okrem služieb napríklad veda a výskum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu