Svetoznámy brazílsky spisovateľ Paolo Coelho vystihol na internetovej stránke globo.com popularitu futbalu v krajine bez typickej lyriky: „U nás je väčšou témou ako sex. Neviem si predstaviť päťhodinovú debatu dvoch Brazílčanov o milovaní. O futbale hovoria celý deň.“
Ekonomika je problém
Keď na MS 1950 prehrali v Riu de Janeiro Brazílčania vo finále s Uruguajom 1:2, podľa dobovej tlače: prestali vtáci lietať a slnko svietiť. Brazílčania už šampionát neusporiadali, aj keď získali päť titulov.
Snažili sa, ale kandidatúru vždy stiahli. Z dvoch príčin – pre zlú ekonomickú situáciu a politickú nestabilitu. Prvé konštatovanie platí aj dnes. Blatter chválil, aj si posťažoval: „Škoda, že Brazílčania nemali protikandidáta.“ Naposledy tak bolo v roku 1974. Nemcom nekonkuroval nikto.
Kolumbia sa stiahla
Kolumbia chcela robiť protihráča, v apríli však snaženie vzdala. Uznala – krajina s takmer ôsmimi miliónmi registrovaných futbalistov si sviatok zaslúži.
Šampionát v Brazílii, napriek synonymickému spojeniu názvu štátu s futbalom, je rizikom. Hovorí to i legendárny Pelé. „Šampionát je zbytočný luxus. Som proti,“ povedal dávnejšie.
Bývalý tréner Brazílčanov Wanderlei Luxemburgo bol ostrejší. „Ako môže usporiadať šampionát krajina, v ktorej sú ľudia hladní,“ povedal.
Najpôsobivejšou časťou zürišskej prezentácie bolo predstavenie budúceho štadióna Morumbi v Sao Paule. Zázrak naprojektoval slávny Brazílčan s japonskými koreňmi Ruy Ohtake.
Straší kriminalita
Maketa je, štadión nie. Každý z brazílskych, aj slávna Maracana, sa musí rekonštruovať. Problémom sú riedke letecké spoje. Šampionát chcú vidieť v osemnástich mestách. Zo severného Belému do južného Porto Alegra je to 3600 km.
Juhoameričania rátajú s rozpočtom 765 miliónov eur. Futbaloví šéfovia pripomínajú – Nemci v roku 2006 investovali dvojnásobok. Vážnym problémom je kriminalita. Varuje 55–tisíc vlaňajších vrážd, drogy, korupcia.
Futbal je v Brazílii večnou témou. Najmä, ak ide o hráčsku poéziu. Organizátorská próza je však pre nich zatiaľ neznáma téma.