BRATISLAVA. Na Trnavskej univerzite študenti podpisujú petíciu proti poplatkom za štúdium. Chcú, aby im alebo ich spolužiakom z Právnickej a Filozofickej fakulty rektor Martin Mišút poplatky odpustil, či aspoň znížil.
Školné sa týka študentov, ktorí študujú dlhšie alebo už navštevovali inú školu. Na práve by mali platiť 26tisíc korún ročne, na Filozofickej fakulte 17tisíc.
Mišút vraj zatiaľ o petícii nič nevie.
Študentom sa nepozdáva, že majú platiť, ak už v minulosti študovali, a tak dnes prekračujú štandardnú dĺžku štúdia. Pri bakalárskom štúdiu sú to tri roky, pri vyššej forme ďalšie dva. Ešte viac im prekáža, že majú platiť, hoci na inej škole absolvovali len zápis, ale na nej neštudovali.
„Zákon je postavený na hlavu,“ hovorí jeden zo študentov. Myslí si, že je nelogické platiť za niečo, z čoho nikdy nič nemal. Keďže bol na zápise, započítal sa mu celý rok štúdia. Ak okrem toho už dva roky študoval inde, a tak si teraz za posledný, tretí ročník bakalárskeho štúdia musí zaplatiť. Štandardnú dĺžku štúdia prekročil o rok.
„Každý, kto sa zapíše na štúdium, stáva sa aj študentom, a škola naňho dostane dotáciu,“ vysvetlil minister školstva Ján Mikolaj z SNS.
„Ideme proti nespravodlivému zákonu, ktorý je bohužiaľ platný a účinný,“ hovoria zas študenti.
Trnavská univerzita nie je jediná, ktorá začala pýtať poplatky za dlhšie štúdium. Túto možnosť využívajú takmer všetky vysoké školy. Zákon im síce umožňoval vyberať poplatky už od roku 2002, ale až v lete schválená novela im zľahčila situáciu, keď zaviedla register študentov.
Študenti sa spoliehajú na opozičných poslancov, ktorí chcú dať pre novelu podnet na Ústavný súd.
Poslanec KDH Martin Fronc hovorí, že podanie nesúvisí s týmito poplatkami. Opozícii sa nepáči, že novela zasahuje do práv súkromných škôl, a to, že rozdelila externých študentov na platiacich a neplatiacich.