„Zachráňte huby“, skandovalo cez víkend v centre Amsterdamu vyše sto demonštrantov. S červenými klobúkmi, ktoré pripomínali muchotrávky, protestovali proti plánu holandskej vlády zakázať pestovanie a predaj magických húb.
Príliš veľa tragédií
Podľa štatistík počet ošetrení turistov, ktorí mali problémy po zjedení húb, vlani prudko vzrástol. „Až na 128 prípadov. V tomto roku máme správy už o stovkách incidentov,“ vyhlásila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Niekoľko prípadov bolo aj smrteľných.
Sedemnásťročná Francúzka zomrela počas školského výletu v Amsterdame potom, čo skočila z mosta. Predtým zjedla lysohlávky. Mladý Islanďan mal zase pocit, že ho prenasledujú a vyskočil z okna. Dánsky turista po zjedení húb šialene šoféroval a takmer prešiel ľudí, ktorí spali v stane.
Asociácia smartshopov, ktoré huby predávajú, považuje plány ministertva za absurdné. „My vysvetľujeme ľuďom, ako jesť huby. Hovoríme im, aby ich nemixovali s alkoholom, pretože je to nebezpečné,“ povedal majiteľ smartshopu Jos agentúre AFP.
Ak predaj magických húb zakážu, povedie to podľa neho k nekontrolovateľnému rozmachu čierneho trhu. Konzumenti môžu prejsť na nelegálne LSD, ktoré je silnejšie a škodí organizmu.
Magické huby sa nachádzajú niekde v strede medzi ľahkými a tvrdými drogami. Nevyvolávajú závislosť, nie sú toxické ako heroín alebo kokaín. Podľa lekárov však môžu zanechať stopy na psychike a hrozbou môžu byť v kombinácii s alkoholom a marihuanou. Zlý „trip“ vedie k paranoji, pocitu ohrozenia a vracaniu.
Záťah konzervatívcov
Trh s hubami má hodnotu desať miliónov eur ročne. V súčasnosti je legálny iba predaj čerstvých produktov, vysušené sú zakázané pre väčší obsah halucinogénov.
Plány na zákaz predaja húb sú ďalším signálom, že konzervatívna vláda to myslí vážne so sprísnením liberálnej legislatívy o drogách a sexe. Súčasťou opatrení je boj proti vykričanej štvrti v Amsterdame a zákaz prostitútkam ukazovať sa vo výkladoch. (hud)