
Austrálsky herec Russell Crowe stvárnil hlavnú postavu v Scottovom filme Gladiátor. FOTO - REUTERS
Patrí medzi veľkých rozprávačov. Je jedným z tých, ktorí vyšliapavajú dávno zabudnuté cesty. Ako blúdiaci Kolumbus križuje medzi komerciou a umením, medzi obrazmi a textami. Diváci a kritici si ho prehadzujú ako horúci zemiak. Pre koho vlastne nakrúca svoje zvláštne, vizuálne búrlivé filmy? Občas strhnú mýtickou jednoduchosťou, inokedy komplikovane patetickou vášňou.
Patrí medzi režisérov, ktorí nezaprú výtvarné začiatky - ako David Lynch, Peter Greenaway, Pedro Almodóvar. Je jedným z tých Angličanov, ktorí dokázali dobyť Ameriku, pretože do nej videli „zvonka“. Napriek tomu Oscar za réžiu Ridleymu Scottovi (1937) stále uniká, hoci pri Thelme a Louise ho mal na dosah. Po slabšom období opäť dvíha hlavu a film Gladiátor ho v tomto roku katapultoval na výslnie.
Na plátne sa preháňajú antické bojové vozy, blýskajú meče a štíty, ožíva pomsta i odvaha v divadelnej antickej dráme. Reminiscencie na filmy Ben Hur, Spartakus či Pád Rímskej ríše sú zrejmé, no Scott si aj tu ustrážil svoju originalitu. Počítačové triky slúžia režisérovmu rozprávaniu, a nie sú samoúčelným obrazovým ohňostrojom. Film mal premiéru začiatkom mája v Amerike a za neuveriteľné dva týždne bol uvedený aj na Slovensku. Dvaapolhodinová snímka získala nominácie na prestížne Zlaté glóbusy v najdôležitejších kategóriách - film (dráma), herec v hlavnej úlohe (Russell Crowe), herec vo vedľajšej úlohe (Joaquin Phoenix), hudba (Hans Zimmer) a, samozrejme, režisér. Hlavný indikátor Oscarov tak nasmeroval Ridleyho Scotta k vytúženému Oscarovi. Hollywoodske kuloáre dokonca hovoria, že jediným, kto mu môžu prekaziť oscarové plány, je režisér Steven Soderbergh, ktorý je v prípade Zlatých glóbusov nominovaný dvakrát - za Erin Brokovichovú a za Traffic.
„Neviem, ako to všetko dopadne. Okolo seba počujem, že film má obrovské nádeje. Samozrejme, nie je mi jedno, či získa, alebo nezíska Oscara. Skôr ma však teší priazeň divákov, ktorí Gladiátorovi udelili ocenenie film roka,“ povedal v rozhovore pre BBC Ridley Scott. „Myslím, že som mu venoval patričnú pozornosť a s celým štábom sme sa snažili dať do neho celú svoju energiu a kreativitu. Zdá sa, že sa nám to podarilo.“ Najčerstvejší úspech Gladiátora je zo stredy, keď mu Spoločnosť filmových kritikov v Las Vegas udelila ceny pre najlepší strih (Pietro Scalia), hudbu, kostýmy (Janty Yates), vizuálne efekty a najlepšie DVD, ktoré sa na trh dostalo presne pred mesiacom.
Len o málokom sa dá s takou istotou tvrdiť, že už po dve desaťročia spracováva jednu jedinú osobnú tému - hoci v rôznych žánrových príbehoch, s odlišnými hrdinami, v kolísajúcej kvalite a presvedčivosti. Scottov duch je však stále prítomný: cesta jedinca za uvedomením si svojej ľudskej hodnoty a dosiahnutím vnútornej slobody. Jeho finále sú vždy akoby začiatkami nových príbehov, v ktorých sa hrdina rodí znova. Scott sľubuje, že čertovský Hannibal (ako pokračovanie Hannibala Lectera z Mlčania jahniat) už čaká na svoju premiéru.
ĽUDO PETRÁNSKY