V roku 2003 presadil vtedajší sociálnodemokratický kancelár Gerhard Schröder reformný balík Agendu 2010 len s veľkými ťažkosťami. Nepopulárne opatrenia sa nepáčili ľavicovému krídlu strany ani voličom.
Po štyroch rokoch, keď reformy začali prinášať svoje ovocie, sa sociálni demokrati rozhodli korigovať svoje vlastné dielo. A to v čase, keď ekonomika rýchlo rastie, počet nezamestnaných klesá a štátny rozpočet bude prvýkrát od roku 1969 vyrovnaný.
Beck odštartoval kampaň
So zmenami prišiel Kurt Beck, ktorého SPD počas zjazdu jednoznačne potvrdila vo funk-cii predsedu. Žiada dlhšie vyplácanie podpory v nezamestnanosti (ľudia nad 45 rokov majú dostávať podporu 15 mesiacov, ľudia nad 55 rokov až 24 mesiacov) a dlhšie vyplácanie prídavkov na deti (podľa koaličnej zmluvy sa mal vek detí znížiť z 27 na 25 rokov).
Návrhy vyvolali rozpory aj v samotnej strane. Vicekancelár Franz Müntefering varoval, že to bude stáť štátnu kasu miliardy. Spor s Beckom sa však zjazdom skončil.
Teraz sa ohlásil koaličný partner. Kresťanskí demokrati (CDU) dali jasne najavo svoj nesúhlas. Kancelárka Angela Merkelová dokonca podľa agentúry AP vytkla SPD návrat do socializmu, ktorého „sme si s NDR užili už dosť“.
Zjazd v Hamburgu by sa tak mohol pre SPD stať neoficiálnym začiatkom volebnej kampane a bojom o ľavicových voličov. Dva roky pred voľbami im klesla podpora pod 30 percent, v niektorých regiónoch dokonca pod 20-percentnú hranicu, hoci v posledných voľbách ich volilo 34,2 percenta ľudí. Ich koaličný partner CDU dosahuje 40-percentnú podporu, kým vo voľbách dostal 34,9 percenta hlasov. SPD stráca voličov v prospech Ľavicovej strany, (11 percent) či Zelených (9 percent).
Limit na diaľniciach
Aj preto sa SPD rozhodla korigovať vlastné návrhy v sociálnej oblasti a prekvapujúco siahla aj po ekologickej téme. V krajine, kde vládne automobilový priemysel a kde zatiaľ nie je stanovená najvyššia rýchlosť na diaľniciach, chce zaviesť 130-kilometrový limit. Tento návrh zaručene vyvolá veľkú diskusiu, hoci určite nepoteší sponzora SPD, automobilku BMW.
Zatiaľ však zmeny ľudí neohúrili. Podľa prieskumu inštitútu Emnid pre Bild am Sonntag si 47 percent respondentov všimlo odklon doľava, ale len 36 percent si myslí, že sa tak sociálnym demokratom podarí návrat k „strane obyčajných ľudí“.