Odtlačky prstov a fotografiu tváre už nebudú Slováci a cudzinci nechávať len na amerických hraniciach a ambasádach.
Od 20. novembra vstupuje do platnosti novela japonského zákona o kontrole imigrácie, ktorá vzbudila ostrú kritiku medzi cudzincami v Japonsku a ľudskoprávnymi aktivistami.
Úrady si údaje nechajú
Na hraničnom imigračnom oddelení turistovi zosnímajú odtlačky oboch ukazovákov a vyhotovia digitálnu fotku tváre.
Výnimkou sú deti do 16 rokov, diplomati, vojaci a etnickí Kórejčania a Taiwanci, ktorí japonské občianstvo stratili po druhej svetovej vojne.
Imigrační úradníci budú údaje dlhodobo uchovávať a porovnávať s databázami deportovaných a medzinárodne hľadaných osôb. Úrad nedovolí vstup do krajiny osobe, ktorá odmietne odtlačky poskytnúť.
Protiteroristické opatrenia
Vláda tým chce zamedziť vstupu potenciálnych teroristov na územie Japonska. „Cudzinci, ktorí tu žijú viac než 30 rokov, sa po tomto zákone musia cítiť, akoby ani neboli ľudskými bytosťami,“ povedal pre Reuters austrálsky obchodník Terrie Lloyd, ktorý žije v Tokiu už 24 rokov.
Krajine sa údajne vyhrážala útokmi teroristická sieť al-Káida za rozmiestnenie japonských jednotiek na humanitárnej misii v Iraku. „V Japonsku ani raz nezaútočili zahraniční teroristi,“ dodal pre Reuters Lloyd.
Podľa Japan Times sa opatrenie dotkne viac než 7 miliónov cudzincov, ktorí ročne krajinu navštívia. Asi 50-tisíc je z krajiny každý rok deportovaných.
Slovákom sa vstup do krajiny výrazne nepredĺži. Slovenskí turisti dostávajú turistické víza na 90 dní po pohovore priamo pri vstupe do krajiny. Cudzinec, ktorý chce v Japonsku zostať dlhšie než tri mesiace, sa musí v krajine registrovať.
Kartička, ktorá slúži ako preukaz totožnosti, obsahuje štandardné údaje ako meno, národnosť, dátum narodenia či číslo pasu. Pred rokom 1999 obsahovala aj odtlačky prstov, po proteste Kórejčanov však ministerstvo spravodlivosti potrebu odtlačkov zrušilo.
Žiadať tieto údaje iba od cudzincov je diskriminačné. Podľa nich je cudzinec a terorista to isté.
Sonoko Kawakami, Amnesty International Japan