Nábytok vyhadzovali z okien

Niekoľko rodín z Kremnice sa ocitlo na ulici po tom, ako si majiteľ domu najal súkromnú bezpečnostnú službu, aby ich vysťahovala z bytov. Svedkovia hodnotia udalosť ako mimoriadne surovú, rieši ju aj polícia.

Obyvateľov zeleného domu v Kremnici deložovala z bytov súkromná bezpečnostná služba.Obyvateľov zeleného domu v Kremnici deložovala z bytov súkromná bezpečnostná služba. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

KREMNICA. Takmer tridsať nájomníkov tzv. zeleného domu v Kremnici prišlo o strechu nad hlavou po tom, ako sa ich majiteľ objektu rozhodol z bytov vysťahovať. Najal si na to súkromnú bezpečnostnú službu, ktorá podľa viacerých svedkov postupovala mimoriadne surovo. Noc strávili obyvatelia v záhrade domu. Mestu sa nakoniec podarilo dohodnúť s majiteľom na kompromise. Obyvateľov v dome dočasne ponechá, väčšina si však musí hľadať nové bývanie sama.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VIDEO: Nájomníci z Kremnice


KAMERA: Ján Krošlák

SkryťVypnúť reklamu

Mesto predalo bývalý poľovnícky objekt súkromnému majiteľovi ešte v predchádzajúcom volebnom období.

Veci vyhadzovali aj oknami

„Prišli na niekoľkých autách aj so psami, vtrhli do bytov a hrozili nám obuškami. Nábytok aj šatstvo vyhadzovali z niektorých bytov von oknami,“ povedal nám jeden z nájomníkov.

„Keď som sa jedného z nich spýtala, čo mám teraz robiť s deťmi, kričal na mňa, že jemu sú tie deti úplne ukradnuté, “ hovorí Paulína Goralová. Má štyri deti, dve z nich ťažko telesne postihnuté.

Obyvateľmi domu sú predovšetkým neplatiči a problémové rodiny. Nájom si riadne platil iba invalidný muž, ktorý je pripútaný na vozík. Príslušníci SBS však na ulicu vyniesli aj jeho. Aktéri zásahu neskôr fyzicky napadli aj poslanca mestského zastupiteľstva, ktorý prišiel zistiť, čo sa deje.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia bytovky nám potvrdili, že podali niekoľko trestných oznámení. „Myslíme si, že majiteľ nemal na deložovanie právoplatné rozhodnutie súdu,“ povedal jeden z nájomníkov.

Preveriť chcú dať aj adekvátnosť celého zásahu.

Našli dočasné riešenie

Po rokovaniach mesta so zástupcom majiteľa sa podarilo dohodnúť, že obyvateľov v by­toch ponechá, kým si nevyriešia bytovú situáciu.

„Mesto momentálne žiadne voľné byty nemá,“ povedala primátorka Kremnice Zuzana Balážová. Pomôcť sú ochotní iba tým nájomníkom, ktorí si situáciu nespôsobili sami. Ide o spomínaného invalidného dôchodcu a rodiny s malými deťmi. „Rodiny tu žili v posledných mesiacoch bez riadnych nájomných zmlúv a majiteľ si uplatnil právo na vlastný majetok. Ide hlavne o neplatičov, ktorí roky neplatili mestu a teraz novému majiteľovi,“ povedala primátorka.

SkryťVypnúť reklamu

Otázkou podľa nej ostáva, či sa musel celý akt odohrať tak nešťastne.

„Začiatkom týždňa sa zídu odborníci, budeme hľadať riešenie, “ povedala Balážová. Mesto spolupracuje aj s úradom spl­nomocnenkyne vlády pre rómske komunity.

V Kremnici plánovali postaviť byty nižšieho štandardu, no narazili na problémy s právne nevyrovnanými pozemkami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu