Príčin banského nešťastia je viac

Pod minuloročné banské nešťastie v Novákoch, pri ktorom zahynuli štyria baníci, sa podpísali geologické pomery a porušenie bezpečnostných predpisov.

Vyšetrovací spis banského nešťastia má takmer tisíc strán.Vyšetrovací spis banského nešťastia má takmer tisíc strán. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

NOVÁKY. Obvodný banský úrad v Prievidzi zverejnil výsledky vyšetrovania banského nešťastia, pri ktorom v novembri minulého roka zahynuli v Bani Nováky štyria baníci.

VIDEO: Po banskom nešťastí


KAMERA: Ján Krošlák

Hlavnou príčinou rozsiahleho prievalu nadložných hornín v Bani Nováky boli nepriaznivé geologické faktory, ale aj viaceré nedostatky a porušenia bezpečnostných predpisov v Hornonitrianskych baniach.

Uvádza sa to v záverečnej správe, ktorú takmer rok od nešťastia zverejnil predseda Obvodného banského úradu v Prievidzi a súčasne predseda vyšetrovacej komisie Bohuš Sliacky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Postup vyšetrovania ešte preverí hlavný banský úrad a komisia, ktorú zriadi minister hospodárstva.

Prieval rozmetal všetko

Nešťastie sa stalo 16. novembra 2006 na stenovom porube v hĺbke asi 200 metrov. Zosuv doslova rozmetal aj ťažké banské mechanizmy. Sliacky však vylúčil priamu príčinnú súvislosť medzi nedodržaním predpisov a prievalom: „Nemožno povedať, že pri ich dodržaní by sa dal vznik havárie vylúčiť,“ povedal. Otázkou ostáva, či nemali byť pracovníci z rizikového pracoviska dočasne stiahnutí. Aj keby sa prievalu nedalo zabrániť, nevyžiadal by si ľudské životy. Tieto otázky sa budú riešiť v správnom konaní medzi obvodným banským úradom a Hornonitrianskymi baňami.

Baňa signalizovala nebezpečenstvo

Vyšetrovacia komisia vypočula takmer šesťtisíc telefonických hovorov z dispečingu od 4. novembra do tragického dňa. Tie podávali informácie o situácii na stenovom porube, kde sa začali objavovať problémy s vytekajúcim bahnom a kalnou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia zistila spolu jedenásť porušení predpisov. Úsek bol zaradený do kategórie baní s nebezpečenstvom prievalu, pri ktorých obvodný banský úrad nariadi postupy, za akých sa môže na danom úseku rúbať.

Dňa 14. novembra dostali bane pokyn, aby pre bezpečnosť zmen­šili šírku stenového porubu. Vykonať to už nestihli, lebo o dva dni došlo k osudnému prievalu.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek povedal, že zodpovední pracovníci bane postupovali pri riešení situácie „viac rutinne ako odborne“. Nedostatky podľa neho zistila aj kolaudačná komisia, pričom vo vyšetrovacom spise nie sú záznamy o ich odstránení.

Chýbali prieskumné vrty

Od štvrtého novembra začal výrazne narastať objem vytekajúcej vody v bani. Narástol zo 60 litrov za minútu na 200 litrov. Nedostatočne sa pritom skúmalo, či to spôsobuje iba ban­ská činnosť, alebo aj iné činitele. Vážnou chybou bolo aj to, že sa neurobili dva nariadené prie­skumné vrty.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak by sa urobili, skôr by sa zistilo, či je skladba nadložia v súlade s geologickými mapami, alebo sa tam tvorí anomália,“ povedal minister hospodárstva.

V zmysle predpisov reagoval podľa vyšetrovacej správy iba jeden z revírnikov, ktorý stiahol z pracoviska celú zmenu a nahlásil situáciu na dispečing.

Pátranie po starom vrte

V nezávislých posudkoch, na ktorých pracovali odborníci zo Slovenska, Čiech a Poľska, sa objavila aj informácia, že na prírodnej anomálii mohol mať podiel aj starý vrt. Ten mohol prispieť k zníženiu izolačných schopností nadložných ílov.

„Podľa posudkov malo ísť o starý nezdokumentovaný vrt, no zatiaľ sa nepodarilo tento názor potvrdiť,“ povedal Bohuš Sliacky.

Mohlo ísť o vrt spred roku 1940, o ktorom u nás nie sú archívne záznamy. Pátrať po nich budú ďalej v banských archívoch v Budapešti a Viedni.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou príčinou mohla byť zmena tlakových pomerov v nadloží, spôsobená ťažbou.

Rodiny chcú poznať vinníkov

Minister Jahnátek oboznámil s výsledkami vyšetrovania aj manželky obetí banského nešťastia.

„Konečne vieme, že naši muži mohli žiť,“ povedala Miroslava Ondrejková. Ingrid Zrneková sa vyjadrila, že čakajú potrestanie konkrétnych vinníkov.

Podľa generálneho riaditeľa Hornonitrianskych baní Petra Čičmanca po ukončení správneho konania vyvodia voči zodpovedným osobám sankcie.

Autor: Kveta Fajčíková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu