BRUSEL. Povzbudení bleskurýchlym a úspešným summitom o európskej zmluve minulý týždeň sa Portugalčania chystajú na ďalšie „sústo“.
José Socrates ako premiér predsedníckej krajiny dnes v meste Mafra pri Lisabone bude obedovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Za cieľ si dal ukázať, že vzťahy medzi úniou a Ruskom sú „omnoho lepšie, než ako ich popisujú svetové médiá“. Podľa správ v portugalskej tlači sa teší na svojho „priateľa Vladimira Putina“, ten priletel na návštevu Portugalska už včera.
Boj o Kosovo a plyn
Veľké pokroky však nikto nečaká. Vzťahy medzi Európou a Ruskom v skutočnosti dosiahli najnižší bod od konca studenej vojny pred osemnástimi rokmi. Spory sa vedú takmer na všetkých líniách, či už ide o obchod, politické témy ako ľudské práva a najmä Kosovo a Irán.
Socrates preto môže dúfať, že Putina prinúti zriadiť aspoň horúcu telefónnu linku, po ktorej bude Moskva Európu informovať o chystanom znížení dodávky energií do únie. To bude asi jediný pokrok.
Ďalekosiahla strategická zmluva medzi oboma celkami je zablokovaná už viac ako rok. Meč nad ňou drží Poľsko, ktoré tým odpovedalo na ruský bojkot poľského mäsa. Napriek tomu vyslanec Moskvy v Bruseli vyhlásil, že sa po poľských voľbách teší na „novú éru“ vo vzťahoch medzi Kremľom a Varšavou.
Víťaz volieb Donald Tusk o odblokovaní dohody nepovedal jediné slovo.
Dnešná schôdzka je tiež prvou oficiálnou seansou po tom, čo Brusel ohlásil svoj plán zabuchnúť dvere únie pred cudzími energetickými podnikmi, pokiaľ tie nebudú hrať podľa únijných pravidiel. Hoci to nikto oficiálne nepriznal, ide o zbraň proti Gazpromu.
Ten naostatok minulý mesiac znovu predviedol svoju silu: obmedzil prítok plynu do Ukrajiny pre dlh kyjevskej vlády, čo sa prejavilo poklesom dodávky i v niekoľkých európskych krajinách.
Litvinenkova stopa
A včera Rusi neprišli na expertnú schôdzku do Bruselu k plynu medzi EÚ – Ruskom – Ukrajinou, ktorá mala podobné „prekvapenie“ do budúcnosti eliminovať. Moskva stručne oznámila, že všetky informácie Brusel má. Schôdzka prichádza deň po tom, čo v Lisabone za veľkého záujmu médií uviedla vdova po Alexandrovi Litvinenkovi portugalskú verziu knižky Smrť disidenta. V nej popisuje okolnosti, ktoré viedli k otráveniu bývalého ruského špióna polóniom vlani v Londýne.
Litvinenkova smrť je ďalším sporným bodom medzi Európou a Ruskom, hlavne údajný bojkot vyšetrovania ruskými orgánmi.
Socrates síce na základe tlaku médií vyhlásil, že bude Putinovi hľadieť „rovno do očí“, zásadnejší tlak sa neočakáva. Európa vyčkáva, aké zmeny prinesú decembrové parlamentné voľby v Rusku okrem toho, že premiérom bude zrejme Putin.