v zahraničí cveng.
Podľa prorektorky pre zahraničné štúdium Oľgy Ondrašovičovej škola má v tomto akademickom roku viac ako dvesto zahraničných študentov a záujem z roka na rok rastie. Najpočetnejšiu skupinu, približne 14 percent z celkového počtu študentov univerzity, tvoria zahraniční študenti - samoplatcovia. Študujú v 6-ročnom študijnom programe všeobecné veterinárske lekárstvo. Študijným jazykom je angličtiny. Zo 184 študentov je najviac z Izraela (90), Nórska a Švédska (46), Anglicka (13), Írska (13), Cyprusu (8), Grécka (7), Islandu (2), Malty (2) ,Kanady (2) a Maďarska (1).
Tali z Izraela
"Spočiatku som absolútne neuvažovala o štúdiu v zahraničí. Keď som chcela študovať veterinárnu medicínu, nič iné mi neostalo. V Izraeli je jediná univerzita veterinárskeho lekárstva. Problém je dostať sa tam. Záujem je obrovský. O tridsať miest sa uchádza viac ako tisíc záujemcov," hovorí Tali Berrgrin z Izraela.
O možnostiach zahraničného štúdia sa dozvedela od veterinárov, ktorí majú diplomy z rôznych univerzít mimo Izraela. Uvažovala o škole v Taliansku, Rumunsku a ďalších krajinách.
"Najviac veterinárov študovalo v Košiciach. Aj moja známa absolvovala tunajšiu univerzitu. Hovorili, že študenti tu majú neporovnateľne viac praxe ako u nás. V Izraeli je prax len v poslednom ročníku, tu pracujete so zvieratami hneď od prvého. Je to obrovská výhoda."
Tali študuje v piatom ročníku, o dva roky by teda mala mať v rukách diplom doktorky veterinárnej medicíny.
Na Slovensko s diametrálne odlišnou kultúrou a Slovákov s rozdielnou mentalitou si už zvykla. Teda až na nepríjemnú zimu a v porovnaní s Izraelčanmi rezervovanejšiu náturu ľudí. Pripúšťa však, že navonok chladnejšie vzťahy spôsobuje najmä jazyková bariéra.
A ešte čosi jej prekáža: "Keď prídu kolegovia ku mne na návštevu a vidia to množstvo kníh, sú prekvapení. Šíria sa o nás klebety, že ako samoplatcovia sme si diplomy kúpili. Odišli sme z domu, aby sme študovali a aby sme sa aj čosi naučili. Štúdium zaberá podstatnú časť môjho života za posledných päť rokov. Nič nedostaneme zadarmo."
David z Anglicka
"V Anglicku som absolvoval bakalárske štúdium prírodných vied. Chcel som ešte študovať veterinu. U nás by ma to stálo pätnásťtisíc libier ročne. Tu ma to vyjde na sedemtisíc amerických dolárov," hovorí David Jackson z anglického Southamptonu. "Navyše študijným jazykom je angličtina. Keď som sa dozvedel, že diplom z košickej univerzity akceptujú vo Veľkej Británii a ja hneď po skončení školy môžem nastúpiť do zamestnania, nebolo nad čím špekulovať," vysvetľuje tretiak David. Namiesto obligátnych šiestich rokov bude v Košiciach študovať len štyri. Univerzita mu totiž uznala niektoré skúšky z prírodovedných odborov.
Pre Davida bolo ťažké opustiť rodinu a priateľov a na štyri roky sa presťahovať do neznámej postkomunistickej krajiny. Dnes už neľutuje: "Mám rád východné Slovensko a som šťastný, že žijem práve v Košiciach. U nás vôbec nie je sneh, tu som sa naučil snowboardovať. Košice majú fantastickú atmosféru. A ceny sú neporovnateľne nižšie ako u nás. Som spokojný."
Ľudia sú podľa neho v podstate všade rovnakí. "Ste priateľský národ. Viackrát sa mi stalo, že sa ku mne vaši ľudia prihovorili, pozvali ma na pohárik."
Nevie však zabudnúť na nepríjemný zážitok: "Cestoval som autobusom, do ktorého chcel nastúpiť Róm. Šofér to nedovolil... Prekvapuje ma, že na Slovensku existuje rasizmus a že ľudia ho akceptujú. Šokovali ma plagáty, ktoré propagujú skinheadov. U nás by ich okamžite odstránili." Mikuláš Jesenský
Akademické mobility realizuje aj SAIANárodný štipendijný program
na podporu mobility
Vznikol v roku 2005 a schválila ho vláda SR. Podporuje mobilitu študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov slovenských vysokých škôl a SAV smerom do zahraničia a zahraničných smerom na Slovensko.
Je určený pre študentov počas magisterského štúdia v rozsahu 1 až 2 semestre.
Doktorandov (1 až 12 mesiacov), vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov (1 až 12 mesiacov).
Uzávierka žiadostí je dvakrát ročne, na jar a na jeseň.
Zahraniční študenti, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci mali v minulom akademickom roku najväčší záujem o Univerzitu Komenského v Bratislave, Prešovskú univerzitu v Prešove, SAV a Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave.
Adela Poláčková, koordinátorka Národného štipendijného programu pre zahraničných uchádzačov, hovorí, že záujem zo zahraničia o naše vysoké školy sa zvyšuje. Za prvé dve uzávierky Národného štipendijného programu v minulom roku bolo schválených 116 žiadostí, za prvú tohtoročnú 92, ďalšia uzávierka bude v novembri.
Štipendiá, ktoré vyplývajú z bilaterálnych medzivládnych dohôd, ktoré má Slovensko uzavreté s inými krajinami
V minulom školskom roku absolvovalo v rámci tohto programu študijné a výskumné pobyty na Slovensku 109 zahraničných štipendistov zo 17 krajín, z toho 48 študentov. Najviac z Maďarska a Ukrajiny.
Program CEEPUS
Vlani cezeň prišlo 138 študentov, 47 doktorandov a 129 vysokoškolských učiteľov. Najväčší záujem bol o technické vedy, nasledovali spoločenské a humanitné, prírodovedné, poľnohospodárstvo a umenie.
Prezentácia na veľtrhoch
V minulom roku začala SAIA v spolupráci s MŠ SR prezentovať možnosti štúdia na slovenských vysokých školách a Národný štipendijný program aj na zahraničných vzdelávacích veľtrhoch.
Slovenská akademická asociácia
pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC)
Program Socrates, Erasmus
Mobilita v rámci európskej únie. Cez Erasmus prišlo 544 študentov.
David Jackson z anglického Southamptonu je v Košiciach spokojný. FOTO SME - AUTOR |