Samoplatcovia z veteriny

Ako sa žije na Slovensku zahraničným študentomUniverzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach je jednou z mála slovenských univerzít, ktoré majú

Zaujato sedela za stolom s notebookom obložená knihami, skriptami, poznámkami. Hoci sme ju evidentne vyrušili, usmievavá Tali Berrgrin z Izraela sa nám ochotne venovala.Zaujato sedela za stolom s notebookom obložená knihami, skriptami, poznámkami. Hoci sme ju evidentne vyrušili, usmievavá Tali Berrgrin z Izraela sa nám ochotne venovala.

v zahraničí cveng.

Podľa prorektorky pre zahraničné štúdium Oľgy Ondrašovičovej škola má v tomto akademickom roku viac ako dvesto zahraničných študentov a záujem z roka na rok rastie. Najpočetnejšiu skupinu, približne 14 percent z celkového počtu študentov univerzity, tvoria zahraniční študenti - samoplatcovia. Študujú v 6-ročnom študijnom programe všeobecné veterinárske lekárstvo. Študijným jazykom je angličtiny. Zo 184 študentov je najviac z Izraela (90), Nórska a Švédska (46), Anglicka (13), Írska (13), Cyprusu (8), Grécka (7), Islandu (2), Malty (2) ,Kanady (2) a Maďarska (1).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tali z Izraela

"Spočiatku som absolútne neuvažovala o štúdiu v zahraničí. Keď som chcela študovať veterinárnu medicínu, nič iné mi neostalo. V Izraeli je jediná univerzita veterinárskeho lekárstva. Problém je dostať sa tam. Záujem je obrovský. O tridsať miest sa uchádza viac ako tisíc záujemcov," hovorí Tali Berrgrin z Izraela.

O možnostiach zahraničného štúdia sa dozvedela od veterinárov, ktorí majú diplomy z rôznych univerzít mimo Izraela. Uvažovala o škole v Taliansku, Rumunsku a ďalších krajinách.

"Najviac veterinárov študovalo v Košiciach. Aj moja známa absolvovala tunajšiu univerzitu. Hovorili, že študenti tu majú neporovnateľne viac praxe ako u nás. V Izraeli je prax len v poslednom ročníku, tu pracujete so zvieratami hneď od prvého. Je to obrovská výhoda."

SkryťVypnúť reklamu

Tali študuje v piatom ročníku, o dva roky by teda mala mať v rukách diplom doktorky veterinárnej medicíny.

Na Slovensko s diametrálne odlišnou kultúrou a Slovákov s rozdielnou mentalitou si už zvykla. Teda až na nepríjemnú zimu a v porovnaní s Izraelčanmi rezervovanejšiu náturu ľudí. Pripúšťa však, že navonok chladnejšie vzťahy spôsobuje najmä jazyková bariéra.

A ešte čosi jej prekáža: "Keď prídu kolegovia ku mne na návštevu a vidia to množstvo kníh, sú prekvapení. Šíria sa o nás klebety, že ako samoplatcovia sme si diplomy kúpili. Odišli sme z domu, aby sme študovali a aby sme sa aj čosi naučili. Štúdium zaberá podstatnú časť môjho života za posledných päť rokov. Nič nedostaneme zadarmo."

David z Anglicka

"V Anglicku som absolvoval bakalárske štúdium prírodných vied. Chcel som ešte študovať veterinu. U nás by ma to stálo pätnásťtisíc libier ročne. Tu ma to vyjde na sedemtisíc amerických dolárov," hovorí David Jackson z anglického Southamptonu. "Navyše študijným jazykom je angličtina. Keď som sa dozvedel, že diplom z košickej univerzity akceptujú vo Veľkej Británii a ja hneď po skončení školy môžem nastúpiť do zamestnania, nebolo nad čím špekulovať," vysvetľuje tretiak David. Namiesto obligátnych šiestich rokov bude v Košiciach študovať len štyri. Univerzita mu totiž uznala niektoré skúšky z prírodovedných odborov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Davida bolo ťažké opustiť rodinu a priateľov a na štyri roky sa presťahovať do neznámej postkomunistickej krajiny. Dnes už neľutuje: "Mám rád východné Slovensko a som šťastný, že žijem práve v Košiciach. U nás vôbec nie je sneh, tu som sa naučil snowboardovať. Košice majú fantastickú atmosféru. A ceny sú neporovnateľne nižšie ako u nás. Som spokojný."

Ľudia sú podľa neho v podstate všade rovnakí. "Ste priateľský národ. Viackrát sa mi stalo, že sa ku mne vaši ľudia prihovorili, pozvali ma na pohárik."

Nevie však zabudnúť na nepríjemný zážitok: "Cestoval som autobusom, do ktorého chcel nastúpiť Róm. Šofér to nedovolil... Prekvapuje ma, že na Slovensku existuje rasizmus a že ľudia ho akceptujú. Šokovali ma plagáty, ktoré propagujú skinheadov. U nás by ich okamžite odstránili." Mikuláš Jesenský

SkryťVypnúť reklamu

Akademické mobility realizuje aj SAIANárodný štipendijný program

na podporu mobility

Vznikol v roku 2005 a schválila ho vláda SR. Podporuje mobilitu študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov slovenských vysokých škôl a SAV smerom do zahraničia a zahraničných smerom na Slovensko.

Je určený pre študentov počas magisterského štúdia v rozsahu 1 až 2 semestre.

Doktorandov (1 až 12 mesiacov), vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov (1 až 12 mesiacov).

Uzávierka žiadostí je dvakrát ročne, na jar a na jeseň.

Zahraniční študenti, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci mali v minulom akademickom roku najväčší záujem o Univerzitu Komenského v Bratislave, Prešovskú univerzitu v Prešove, SAV a Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Adela Poláčková, koordinátorka Národného štipendijného programu pre zahraničných uchádzačov, hovorí, že záujem zo zahraničia o naše vysoké školy sa zvyšuje. Za prvé dve uzávierky Národného štipendijného programu v minulom roku bolo schválených 116 žiadostí, za prvú tohtoročnú 92, ďalšia uzávierka bude v novembri.

Štipendiá, ktoré vyplývajú z bilaterálnych medzivládnych dohôd, ktoré má Slovensko uzavreté s inými krajinami

V minulom školskom roku absolvovalo v rámci tohto programu študijné a výskumné pobyty na Slovensku 109 zahraničných štipendistov zo 17 krajín, z toho 48 študentov. Najviac z Maďarska a Ukrajiny.

Program CEEPUS

Vlani cezeň prišlo 138 študentov, 47 doktorandov a 129 vysokoškolských učiteľov. Najväčší záujem bol o technické vedy, nasledovali spoločenské a humanitné, prírodovedné, poľnohospodárstvo a umenie.

SkryťVypnúť reklamu

Prezentácia na veľtrhoch

V minulom roku začala SAIA v spolupráci s MŠ SR prezentovať možnosti štúdia na slovenských vysokých školách a Národný štipendijný program aj na zahraničných vzdelávacích veľtrhoch.

Slovenská akademická asociácia

pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC)

Program Socrates, Erasmus

Mobilita v rámci európskej únie. Cez Erasmus prišlo 544 študentov.

David Jackson z anglického Southamptonu je v Košiciach spokojný. FOTO SME - AUTOR


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu