
BRATISLAVA. Najvyšší súd musel včera prepustiť Jozefa Majského z väzby. Prikázal mu to Ústavný súd, ktorý rozhodoval o Majského sťažnosti. Namietal, že mu Najvyšší súd v júni predĺžil väzbu do konca novembra. Senát v zložení Milan Ľalík, Peter Brňák a Lajos Mészáros rozhodol, že tým boli porušené Majského práva.
Druhá dobrá správa
V priebehu mesiaca sa Majský dozvedel od súdov preňho dve dobré správy. Už predtým Najvyšší súd zrušil rozsudok Špeciálneho súdu, ktorý ho v apríli odsúdil v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG a Horizont na 12 rokov.
Majský podal na Ústavný súd tento rok dve sťažnosti. V januári protestoval proti vzatiu do väzby. V júli namietal jej predĺženie.
Majský tvrdí, že na predĺženie väzby nebol dôvod. Vyhlásením rozsudku sa podľa neho už skončilo dokazovanie, a tak pominuli dôvody na väzbu. Jeho advokát Peter Filip od začiatku hovoril, že Majský je vo väzbe protiprávne.
Išlo o dve adresy
Dostal sa do nej v decembri minulého roka po tom, ako ho Špeciálny súd nenašiel na nahlásenej adrese v Bratislave. Filip tvrdil, že Majský na súde nahlásil dve adresy, kde sa bude zdržiavať. Druhou sú Obyce pri Zlatých Moravciach, kde ho nakoniec polícia zadržala.
Ústavný súd tieto argumenty uznal. Najvyšší súd sa podľa neho nemal len stotožniť s dôvodmi Špeciálneho súdu na predĺženie väzby. Preto Ústavný súd rozhodol, že v „modernej spoločnosti treba akceptovať, že fyzická osoba býva na viacerých miestach“.
O Majského sťažnosti už Ústavný súd rozhodoval v decembri 2004. Vtedy určil, že vzatím do väzby a jej predĺžením jeho práva porušené neboli.
Obavy prokurátora
Najvyšší súd sa včera k tomuto rozhodnutiu nechcel vyjadrovať. Nekomentoval ho ani Špeciálny súd. Oba súdy vzhľadom na Majského správanie doteraz tvrdili, že sa môže vyhýbať trestnému stíhaniu. Majský včera sľúbil, že na pojednávania už bude chodiť. Aj jeho advokát Peter Filip hovoril, že nie je dôvod na obavy.
Dozorujúci špeciálny prokurátor Ján Šanta však obavy má. Majský sa totiž súdom vyhýbal. Väčšinou tvrdil, že je chorý a nesúhlasil, aby sa pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti.
Kedy Špeciálny súd znova začne pojednávať kauzu tunelovania BMG a Horizontu, nie je zrejmé. Ešte stále nedostal spis z Najvyššieho súdu, od ktorého nemá ani zdôvodnené rozhodnutie, prečo pôvodný rozsudok zrušil.
VIDEO: Generálny prokurátor komentuje prepustenie Majského
KAMERA: Eugen Korda
Jozef Majský môže znovu začať
Pred voľbami 2002 ešte veľkopodnikateľ netušil, ako strávi volebné obdobie druhej Dzurindovej vlády.
Keď Jozef Majský v roku 2002 hovoril Vladimírovi Frunimu „tvoje už nič neni“ (ten si rozhovor nahrával), spoliehal sa na politika, ktorého meno nevyslovil. V tej chvíli ešte nevedel, že nasledujúce roky strávi na súdoch a vo väzbe.
Spoliehal sa na známych
Politik, ktorého Majský spomínal, mal o pohľadávke voči Slovenským telekomunikáciám vyhlásiť, že bude bonitná. Aj z nej mali odškodňovať Fruniho klientov z nebankových spoločností Horizont a BMG.
Majský mal zrejme na mysli predsedu HZDS Vladimíra Mečiara, lebo ten niekoľko mesiacov po zverejnení nahrávky, v septembri 2002, vyhlásil, že klientov chce odškodniť, lebo vinu na podvode má aj štát. Jeho sľub sa zdal nereálny, dnes je však odškodnenie klientov v programovom vyhlásení vlády. Aj Špeciálny súd povedal, že vinu na podvode majú aj štátne orgány, lebo včas nezasiahli.
Majský podporoval HZDS aj začiatkom 90. rokov, keď sa mu najviac darilo. Prečo Mečiara podporoval, vysvetlil v rozhovore pre Domino fórum v roku 1999: „Stal sa ministrom vnútra a každý má rád kamarátov vo funkciách.“ Neskôr podporoval SDĽ a SOP.
Podnikať začal dovozom lacných počítačov, neskôr vytvoril firmu Sipox holding, do ktorého patrila automobilka, textilka, a obchodoval aj s ropu. Mal podiely v médiách vrátane minoritného v denníku SME. Bol vplyvný privatizér, akurát jeho podnikom sa väčšinou zle darilo.
Pochopil, že idú aj po ňom

Majský je obžalovaný, že Fruniho pri kúpe Horizontu a BMG podviedol. Kazeta, na ktorej žoviálne dáva Frunimu najavo, kto je pánom, bola pre políciu prvou stopou v prípade. Frajerina a dobré známosti k Majskému patrili, až kým ho nezačali vyšetrovať. Politici dnes nemajú radi, keď médiá zverejňujú ich fotografie s Majským.
Ten na kazete Fruniho varoval, že po ňom idú, lebo „majú pokyn zavrieť kohokoľvek, len aby mal Dzurinda pred voľbami výsledok“. Časom pochopil, že idú aj po ňom. „Ja nedávam rozhovory do volieb. Majte sa dobre,“ reagoval po tom, čo policajná expertíza potvrdila, že hlas na videonahrávke je jeho.
Jeho zdravotný stav sa zhoršoval, či už vo väzbe, alebo na slobode. Hovoril, že berie silné lieky a má psychické problémy. Bulvár ho odfotografoval s cigaretou v čase, keď nechodil na súd, písalo sa, že má priateľku. Jeho exmanželka Diana Dubovská (HZDS) je dnes štátnou tajomníčkou ministerstva zahraničných vecí.
Majský hovoril naposledy s denníkom Pravda v roku 2005. Tvrdil, že nefinancoval politické strany a nepozná politikov, ktorí mali úspory v nebankovkách. Mečiar dnes naznačuje iné a hovorí, že o tom svedčí CD, ktoré má prokuratúra. Majský, ktorý sa rád chválil tým, že pozná vplyvných ľudí, je dnes na slobode.
Monika Žemlová