BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák zriadil v septembri nový tím, ktorý má vyšetriť smrť študenta Daniela Tupého. Tvorí ho sedem ľudí a velí mu žena.
Na budúci týždeň uplynú od vraždy dva roky. Daniela dobodali pravdepodobne pravicoví extrémisti na Tyršovom nábreží v Bratislave. Našiel ho náhodný okoloidúci.
Starý tím, ktorý pracoval pod krajským policajným riaditeľstvom v Bratislave, už podľa ministra prišiel „v jednej z ciest nakoniec“.
„Bohužiaľ, podozrenia proti jednej skupine sa nepotvrdili, a preto sme sa rozhodli, aby vyšetrovanie dostalo novú dimenziu,“ povedal Kaliňák.
Vraždu sa nepodarilo objasniť, hoci starý tím zbieral dôkazy aj „špecifickým spôsobom“. Rezort vnútra tiež zdôrazňoval, ako mu na vyšetrovaní záleží.
Komu patrí DNA?
Polícia má v prípade jedinú stopu - DNA z jedného z boxerov, ktorým sa útočilo, nie však na Daniela Tupého. Informoval o tom ešte minister vnútra Vladimír Palko.
Kaliňák to dnes nepovažuje za šťastné. Policajti dlho pracovali práve na tom, aby zistili, komu DNA patrí.
Časť z približne pätnásťčlenného okruhu podozrivých odovzdala vzorky polícii dobrovoľne, v niektorých prípadoch ho musela získať rôznymi skrytými spôsobmi. Ani jedna vzorka s nájdenou DNA vraj nesúhlasila.
„Musíme preveriť širší okruh podozrivých,“ hovorí Kaliňák.
Niekto musí prehovoriť
Policajt, ktorý na prípade pracoval, hovorí, že v najužšom okruhu bolo podozrivých päť ľudí. Ak ani jeden z nich neprehovorí, nemyslí si, že sa prípad niekedy vyšetrí.
Ak by ktokoľvek z nich prehovoril, hrozí nebezpečenstvo jemu, ale aj jeho blízkym.
Kaliňák si nemyslí, že prípad stojí a padá len na tom, či niekto bude svedčiť. „Vieme sa dostať bližšie ku koncu aj bez toho, aby niekto prehovoril.“
O vyšetrovaní je podrobne informovaný otec Daniela Tupého. Prácu polície nechce hodnotiť, lebo sa „pohybuje v rámci zákonov“, ktoré sú podľa otca na Slovensku „úbohé“.
Vzorku DNA nemôže polícia odobrať hocikomu. Podľa zákona ju môže odobrať iba tomu, kto sa nevie preukázať občianskym preukazom, je zaistený, hľadaný, obvinený z trestného činu alebo právoplatne odsúdený.
Zaistiť môže polícia toho, koho pristihne pri páchaní priestupku, a on v tom nechce prestať, toho, kto na polícii uráža policajta, alebo sa správa agresívne, alebo toho, po kom vyhlásila pátranie.
Tupého otec tiež kritizuje nedokonalý inštitút chráneného svedka. „Aj páchatelia vedia, že keby išiel svedok vypovedať, čo sa s ním stane. Jeho identita by bola o 24 hodín známa niekde na internete,“ hovorí. Legislatíva podľa neho chráni kriminálne živly.
Otec stále verí
Polícia má problémy aj preto, že vražda sa stala v noci a účastníci incidentu boli pod vplyvom alkoholu. Útok trval krátko a nikto nič nevidel.
Otec hovorí, že chce veriť v šťastný koniec, lebo by bol rád, keby páchatelia boli známi a potrestaní.
Autor: Monika Žemlová Daniel Vražda