Gruzínsky exprezident Eduard Ševardnadze vyzýva svet na bojkot zimnej olympiády 2014 v Soči, ak dovtedy Rusko neodíde so svojimi „mierovými“ jednotkami z gruzínskej republiky Abcházsko. Soči (na snímke SITA/AP) sa nachádza v susedstve vojnovej oblasti a podľa Ševardnadzeho sa tak počas olympiády tisícky ľudí ocitnú v nebezpečí.
Vysťahovali utečencov
Olympiádou nie sú nadšení ani utečenci z abcházskej vojny v prvej polovici 90. rokov. Usídlili sa v Soči v chatrných domoch, ktoré však budú teraz v mene olympiády zbúrané.
Na ich mieste má stáť jachtársky klub a elitná štvrť pre majiteľov jácht. Utečenci ani tak neprotestovali proti tomu, že musia opustiť vlhké obydlia. Včera však s hrôzou zistili, že za svoje neutešené obydlia nedostali vôbec žiadnu náhradu. Po rokoch sa opäť ocitli bez strechy nad hlavou. Najskôr pre vojnu, teraz pre šport.
O slovo sa hlásia aj ekológovia. Zatiaľ sa im na rozdiel od utečencov podarilo ubrániť pred podnikateľmi obrovskú časť Sočiského národného parku. Dosiahli to, že súd uznal za nezákonné predchádzajúce rozhodnutie ministerstva prírodných zdrojov o vyňatí okolo 10–tisíc hektárov parku z chráneného pásma. Tak by tu mohli stáť štadióny, mohol by byť vyrúbaný les a budované zjazdovky i skokanské mostíky.
Olympijský biznis
Tento týždeň urobil Majkopský súd týmto aktivitám koniec. Ekológovia navyše tvrdia, že objekty skutočne nutné na šport zaberali v plánoch minimálny priestor.
Podnikateľov najviac lákali stavby hotelov, turistických základní, kasín a zábavných podnikov uprostred nádhernej, dosiaľ panenskej prírody.
O olympijské zákazky je veľká bitka a svoj diel dostávajú len vyvolení. Turistické objekty má stavať aj plynárenský kolos Gazprom, bobové trasy firma Interros, obľúbenci Vladimira Putina.